Porto

18.10.2013 10:20 - stát:

Toto překrásné portugalské město je zapsáno do seznamu UNESCO a honosí se řadou významných památek, světoznámým vínem a malebným pobřežím. Je to po Lisabonu největší Portugalské město a žije zde bezmála 420 000 obyvatel, s aglomerací již 900 000. Nachází se 320 km na sever od Lisabonu a kromě výroby vína je také známo díky své průmyslové výrobě, ale i fotbalovému týmu FC Porto. Každoročně je hostitelem tisíců turistů z celého světa, kteří zde hledají zábavu, pohostinnost a místní památky.

Památky města

Torre dos Clérigos – Symbol Porta, odkud se naskytuje výhled na celé město.

Katedrála v Portu – Tento opevnění chrám zde stojí už od 12. století a je jedním z hlavních turistických lákadel ve městě. Je plný obdivuhodných cenností a úctyhodných uměleckých děl jako oltář z cizelovaného stříbra nebo kachlíky s náměty Ovidiových Proměn.

Gotický kostel sv. Františka – Celá výzdoba kostelu je ze zlaceného dřeva, objevují se zde jak náboženské tak přírodní motivy a spolu s katedrálou jsou to místní církevní architektonické skvosty.

Mosty přes řeku Douro – Jsou zde celkem tři technicky velmi zajímavé mosty. První celý z kovu je nazýván most královny Marie Zbožné a je dílem známého francouzského architekta Eiffela. Dále most krále Ludvíka, který byl vybudován v roce 1886 a Arrábidský most, přes který vede v jednom dlouhém oblouku dálnice. Ze všech mostů je krásný výhled na město.

Národní muzeum Soarese dos Reis – Je zde umístěno to nejcennější z Portugalské umělecké tvorby, z Portugalských zámořských objevů a architektonických nálezů. Budova muzea je umístěna v paláci Carrancas.

Doprava po městě – Nejdůležitější součást veřejné dopravy tvoří sít podzemních i nadzemních drah zvaná Metro do Porto a autobusy jezdící na zemní plyn. Je zde i nejstarší tramvajová trať na Pyrenejském poloostrově, ale z té už je pouze jenom další turistická památka.