Paříž

18.10.2013 9:50 - stát:

Mezi nejnavštěvovanější místa na světě patří bez pochyby Paříž.  Francouzské hlavní město s bohatou historií, navštívené celoročně miliony návštěvníků z celého světa, vyrazí dech každému milovníku překrásné architektury, legendárního vína či romantické atmosféry.

Paříž je mnohotvárná, má spoustu tajemství. Můžeme ji popsat slovy „Paříž je všechno, co chceš“, která kdysi pronesl Frédéric François Chopin po návštěvě Paříže. A měl pravdu. Pro každého Paříž ukrývá něco, co láká k návštěvě po celý rok. Ať už jsou to historické památky, hudba, divadlo, dobré víno a jídlo nebo móda.

Osídlení módního centra Evropy se datuje již od pravěku. V současnosti se rozkládá na 1800 km2 a má přibližně 8,5 milionů obyvatel. Pařížská aglomerace, jež zaujímá podstatnou část dnešní Paříže, je rozložena v mělké Pařížské pánvi. Patří do regionu Île-de-France.  Je sídlem hlavních mezinárodních firem a ředitelství mnoha mezinárodních organizací jako je UNESCO nebo OECD. Významný je také filmový průmysl, neboť do Paříže zavítá každoročně neskutečné množství filmařů.

Národnostní složení města je velmi různorodé. Nejvíce obyvatel je samozřejmě francouzské národnosti, najdeme tu ale přistěhovalce z celého světa. Obyvatelé jsou velice hrdí a nechávají si pyšně říkat Pařížané.

Paříž je proslulá především svými historickými památkami. Patří mezi ně například Notre Dame, Louvre, Vítězný oblouk, náměstí Bastilly nebo Versailles, slavné sídlo krále, vzdálené 24 km od města. Asi nejznámější dominantou Paříže je Eiffelova věž. Noční návštěvníky přivítá známý kabaret Moulin Rouge. Je nádherně nasvícen do červené barvy a v překladu znamená jeho jméno růžový mlýn.

Nezapomenutelný pohled na Paříž Vás čeká na kopci Montmartre. Když se rozhodnete udělat si na kopec romantickou procházku, rozprostře se před Vámi celá metropole a její centrum. Na blízkém náměstí Palce du Tertre se potulují pouliční umělci a malují portréty, nebo předvádí svůj um. Dříve se po něm procházel i známý „vrabčák z Paříže“ neboli Edit Piaf, zpívající smutné šansony, aby se uživila. Nyní jsou její písně zakomponované do typické nostalgické pařížské atmosféry.

I když je Paříž ikonou historie, může si jej vychutnat i ten, kdo architektuře nebo dějinám neholduje. Paříž svým návštěvníkům nabízí pestré zážitky ze všech možných oblastí lidských zájmů.

Pařížské ženy jsou ne nadarmo považovány za jedny z nejelegantněji oblékaných žen na světě. Paříž je považovaná za město módy a tento přívlastek jí již nikdo neodpáře. Pokud se rozhodnete vydat se v Paříži do víru módy, zamíříte nejspíše na ulici Champs-Élysées. Nadchne Vás širokou nabídkou přepychových obchodů, kaváren, kin a divadel. Zavítat můžete některé z luxusních parfumerií a přivonět k legendárnímu Chanelu 5, který se právě v Paříži zrodil.

Francie je vyhlášená požitkářským přístupem k jídlu a ani Paříž není výjimkou. Útulné kavárničky potkáte na každém kroku a restaurace plné delikates je následují. Říká se, že typická francouzská pochoutka Croissant se nejlépe peče právě v Paříži.  Našinec se zde může setkat s opravdu velkým množstvím exotických a zvláštních pokrmů.

Bez ohledu na to, s jakým úmyslem jedete Paříž navštívit, k jejímu osobitému kouzlu proniknete pouze tehdy pokud si dopřeje na její návštěvu dostatek času. Paříž je jeviště, na kterém je historie kulisou a divadlo života aktuálním a nepřetržitým představením. Navštivte Paříž a staňte se součástí této hry.