Oslo

Oslo

18.10.2013 10:16 - stát:

Je hlavním městem Norska a jedním z nejrozsáhlejších měst Evropy. Jeho rozloha činí 454 km². I počet obyvatel je vysoký a stále roste závratnou rychlostí a to hlavně díky přistěhovalcům z celého světa. Hlavně však z oblasti Íraku, Pákistanu, Srí Lanky a v poslední době i z Polska. Nyní má město okolo 890 tisíc obyvatel. Z toho 25% činí emigranti z již zmiňovaných státu. Perspektiva do budoucna je, že v roce 2020 bude mít Oslo přes milion obyvatel. Počítá se dále s přílivem zahraničního obyvatelstva. Takto vysoké číslo národnostních menšin v Norsku je způsobeno velice přívětivou zahraniční politikou, která je víc než otevřena zahraničním pracovním silám.

Město bylo založeno v roce 1048 králem Haraldem III. Hardradou. Oslo je také významné jako přistav.

Královský palác v Oslu byl, jak v minulosti, tak v současnosti sídlem královské rodiny. Pochází z 1. Poloviny 19. Století. Stavba byla navržena dánským architektem Hans Ditlev Franciscus Linstow. Norský král položil základní kamen v roce 1825 a stavba byla dokončena roku 1849. Celý palác je po náročně renovaci z roku 2002, kdy celá veřejnost upozorňovala na špatný stav této významné stavby. Nyní je palác přístupný veřejnosti.

Pevnost a hrad Akershus. Jedná se o vojenskou pevnost, která se nachází přímo v hlavním městě Norska. Tato pevnost je stále využívaná norskou armádou. Ale část pevnosti je přístupná i turistům. Můžeme zde nalézt muzeum s armádní technikou. Součástí pevnosti jsou i hrobky královské rodiny. Když se návštěvníci této impozantní památky dostanou až na střechu, naskytne se jim nádherný výhled na centrum Osla a celý přilehlý přistav.

Munchovo muzeum je muzeum uměni nacházející se také přímo v Oslu. Slavnostní otevření muzea se konalo v roce 1963. Sbírky muzea obohatil i sám Munch, když daroval několik exponátů ze své vlastní tvorby. Dále přispěla i jeho sestra Inger. To znamená, že toto muzeum vlastní vice než polovinu celé tvorby umělcova díla. Sbírky muzea dále obsahuji přes 1000 maleb a přes 15000 výtisků.

Oslo Opera se nachází v centru Osla. Jedná se o centrum klasického umění. Je zde k vidění vystoupení norského baletního sboru. Hlavní sál obsahuje 1364 míst. Ostatní dva sály mají 200 a 400 míst. Stavba upoutá pozornost i turistů, kteří se nezajímají o tento typ umění. Tato stavba je držitelem několika ocenění. Například z roku 2008 a 2009 Cena EU za součastnou architekturu.