Nice

Nice

18.10.2013 9:49 - stát:

Slunce, moře, luxus, to je Nice

Známé letovisko Nice je největším letoviskem Francouzské riviéry. Město je proslulé paláci a promenádami, z nich nejznámější je Andělská promenáda. Vlní se podél pobřeží s azurovým mořem a na druhé straně jí sousedí několikaproudová silnice. Tam stojí naprostá většina hotelů, hlavně těch luxusnějších.

Historické centrum je změť úzkých uliček a náměstí, chutí a vůní. Tepnou Nice je Cours Saleya, kde na vás dýchne neopakovatelná atmosféra místa. Nachází se zde známé tržiště s květinami a zeleninou, ale i mnoho kaváren a restaurací, jejichž stolky zvou k posezení a odpočinku. Až se tudy budete procházet, budete si myslet, že lidé netráví svůj čas jinak než u jídla. Historie Nice sahá dokonce až do dob antiky.

Kulturní procházka Nice

Jednou z historických kulturních památek a zároveň dominant města je kopec Colline du Chatteau, na kterém se v dávných dobách nacházel hrad. Na místě tohoto hradu můžete v současnosti najít uměle vytvořený vodopád, od kterého se naskýtá nádherný výhled na celé osvětlené Nice, katedrálu, čtvrť Staré Nice, kde nevynechejte návštěvu obchodu s oleji a octy, ale také dezertovými likéry, vyrobenými tradičními postupy, v ulici Les Trois Etoiles. Pokud si budete chtít uchovat vzpomínku na typickou levandulovou vůni a odvézt si jí trochu s sebou pro studené zimní večery, nelze než doporučit obchod Terres Dorees s ručně vyrobenými mýdly a koupelovými pěnami.

Katedrála St. Nicolas

K nejzajímavějším stavbám ve městě patří ruská pravoslavná katedrála, kterou nechal pro ruské návštěvníky Nice vystavět car Mikuláš II.  Katedrála má rozhodně zajímavou historii. Tajemstvím opředená je ikona svatého Nicolase. Až do roku 1915 byla vystavena venku a všechny její části naprosto zčernaly. Když byla poté vrácena dovnitř, vše se jako zázrakem vrátilo do původních zářivých barev.

Trosky hradu

Zbytky opevnění z 11. století dokazují, že zde bylo rodiště města. Po mnoho let zde sídlily keltsko- ligurcké kmeny. O několik století později provensálští radní postavili hrad a katedrálu Sv. Marie, jako symbol jejich autority. Z hradu nyní zbyl příjemný travnatý pahorek s několika zbylými kamennými ruinami. V létě se zde pořádají koncerty či divadelní představení a hlavně je zde vždy vskutku nejhezčí pohled na město.

Sladký život na Azurovém pobřeží

Hlavní atrakci a charakteristický znak města Nice představuje Promenade des Angleis. Jak šel čas, proměnila se promenáda v rušný bulvár, ale i tak si zachovala něco z kouzla velkého světa dávných dob. Je místem příjemných procházek ve stínu palem, odpočinku a také odtud můžete pozorovat pláž a dění okolo vás.

Na Promenade des Angleis se nachází i několik pamětihodností. Symbolem luxusu a nesmírného bohatství je hotel Négresco z roku 1913, kde se ubytovávali císaři, králové, prezidenti a hvězdy stříbrného plátna. Dalším zajímavým místem přímo na promenádě je palác Masséna s parkem, který dnes slouží jako muzeum.  Z dalších muzeí určitě stojí za vidění Muzeum Marca Chagalla (http://www.chagall.fr), Muzeum Henriho Mattisse a Muzeum moderního umění. O obchody, bary a kasina nouzi mít nebudete, najdete je opravdu úplně všude, i poslepu.

Inspirace velkých malířů

Město Nice a jeho okolí přitahovalo umělce svým jedinečným světlem. Na riviéře nedaleko Nice se usadil a pracoval i Pablo Picasso. Dalším velkým malířem, kterého učarovalo zdejší světlo, byl impresionista Auguste Renoire. Nice je zkrátka stvořeno k mírně lenošivému a luxusnímu stylu trávení dovolené s drinkem v jedné ruce a opalovacím krémem ve druhé.

Nice je rájem pro gurmány

Nejslavnější zdejší specialitou je salade niçoise, ale zdejší kuchyně je mnohem bohatší. Například socca jsou teplé lívance s rajčaty nebo sardelemi. Pokud byste rádi ochutnali něco luxusnějšího, lze doporučit dary moře nebo lahodné jehněčí. Jedinečnost pokrmům dodává i provensálské koření a nejjemnější olivový olej. Zbývá jen popřát – Bon apetit!


Typy na výlety nedaleko Nice

Pokud budete mít možnost, určitě využijte šance a udělejte si výlet do okolí. V blízkosti Nice se nacházejí další zajímavá města, například Cannes, Monte Carlo, St. Tropez , ale i další ne tak známá, přesto ale pěkná městečka riviéry. Samotným zážitkem je již cesta autem po pobřeží.

Saint Paul

Středověká vesnice s nádhernými výhledy vítá turisty a má jim co nabídnout. Náladu, kvůli které sem jezdili i umělci.

Les Corniches

Mezi Nice a Monakem se rozprostírá nádherné panorama skalnatých útesů a oblázkových pláží, kde jsou jako korálky navlečené drobné vesničky přímo stvořené pro jednodenní výlety.

Co dodat závěrem? Snad jen zopakuji: Slunce, moře, luxus, to je Nice.