Německé Alpy

18.10.2013 10:13 - stát:

„Bavorské moře“, podhůří a další přírodní a kulturní bohatství

Allgäuské Alpy

Rozkládají se v rakouské oblasti Vorarlberg a německé části Allgäu.  Jsou jedním z nejzajímavějších a nejpůsobivějších pohoří Severních vápencových Alp. Nacházejí se zde skvělé zajištěné cesty a jako jedno z mála vápencových pohoří tvoří dlouhý souvislý hřeben. Celá oblast Allgäuských Alp se dělí na patnáct skupin. Nejvyšším vrcholem pohoří je Grosser Krottenkopf (2 657 m) ve skupině Hornbachkette a tím nejkrásnějším je označován Hochvogel (2 593 m) ve skupině Hochvogelgruppe.


Ammergauerské Alpy

Jsou oproti svým sousedům méně navštěvované a známé. Nejvyšším vrcholem je Daniel (2  342 m) v rakouském Tyrolsku. Nejznámějším sportovním střediskem je Ga-Pa .

Wetterstein – Mieminger Kette

Hřeben Mieminger Kette se rozkládá jen v rakouském Tyrolsku.  Celé pohoří je plné strmých skalních stěn a výrazných horských hřebenů. Nejvyšší hora je Zugspitze ve skupině Zugspitze-Platt-Umrahmung-gruppe, která je zároveň nejvyšší horou Německa a leží na státní hranici. Na tento vrchol, který na všechny strany padá strmými stěnami, vedou tři lanovky a ozubnicová železnice z Garmisch-Partenkirchenu. Nalezneme tam meteorologickou stanici , restauraci a po cestě nejvýše položenou kapli v Německu.

Bavorské podhůří

Se rozkládá na jihu Bavorska. Není příliš turisticky vytížené a skládá se z následujících skupin hor:  Estergebirge, Benediktenwandgruppe, Tegernseer Berge a Schlieser Berge.

Nalezneme zde například klášter Benediktbeuern. V pozadí Benediktbeuernu můžeme obdivovat stěnu Benediktenwand. Nejvyšším vrcholem Bavorského předhůří je Krottenkopf . Nachází se v pohoří Estergebirge, které je obklopeno velikány Wettersteinu a vápencovými hroty Karwendlu. To z něj dělá velmi atraktivní cíl pro kochání se okolními vyššími a atraktivnějšími pohořími.

Karwendel

Německu náleží pouze oblast masívu Soiernspitze.

Chiemgauerské Alpy

Nejvyšším vrcholem je Sonntagshorn, který je přímo na hranici s Rakouskem. Nalezneme zde největší bavorské jezero Chiemsee s ostrůvky Fraueninsel a Herreninsel. Fraueninsel neboli „Ženský ostrov“ dostal jméno po dosud funkčním klášteru benediktinek. Zdejší Klosterkirche si uchoval původní románskou podobu, s výjimkou pozdně gotické krypty a věžní báně zdobící osamocenou zvonici. Ještě vzácnější je karolinský strážní domek, neboli Torhalle. Na ostrově Herreninsel najdeme poslední pomník Ludvíka II. a zámek Herrenchiemsee.

Krásný výhled na tuto vodní plochu  často nazývanou „bavorské moře„, si můžete dopřát z vrcholu Hochgern.
Malá železnice zvaná Chiemgaubahn vede z Prienu směrem k Chiemgauerským Alpám. Vlaky končí v horském středisku Aschau, přímo pod vrcholem Kampenwand (1 669 m), což je jedna z nejpopulárnějších oblastí vysokohorské turistiky v tomto alpském regionu.

Berchtesgadenské Alpy

Pohoří je děleno na několik masívů. U Salzburgu je to malá skupina Untersberg, Göllgruppe, Hagen Gebirge Reiter Alpe a Steinernes Meer s nejvyšším vrcholem Hochkönig . Vypíná se na jižním konci stejnojmenné skupiny a na jeho vrcholu stojí chata Matras Haus. Severní úbočí vrcholu se může pochlubit malým ledovcem – Übergossene Alm. Dalším velkým lákadlem je bezesporu vrchol nejvyšší německé hory Watzmann a jezero Königssee, které je 188 m hluboké a nachází se v samém srdci jediného „alpského“ německého národního parku.

Tento region je přeplněný přírodními pozoruhodnostmi a kulturními pamětihodnostmi, proto rozhodně stojí za návštěvu.