Neapol

Neapol

18.10.2013 9:58 - stát:

Neapol (Napoli) je hlavním městem stejnojmenné provincie a zároveň regionu Kampánie a je považováno jako vůbec nejkrásnější město Itálie. Co do rozlohy a počtu obyvatel je to třetí největší město Itálie s více než 3 miliony obyvatel (údaj z roku 2001). Město je položeno mezi Vesuvem a vulkanickým územím Campi Fegrei. Rozloha Neapole se rozkládá na 117 km².

Centrum města je vyhledávaným místem nejen všech Italů, ale i všech turistů z celého světa. V roce 1995 bylo historické centrum zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Nejen, že je Neapol historickým, krásným městem, ale díky své poloze v krásné krajině položené na břehu Neapolského zálivu dělá z toho města něco víc.

Míst které by jste měli v rámci Neapole navštívit je strašná spousta, protože víceméně každá druhá stavba stojí za zmínku, má svou historii a kouzlo, budeme se tedy snažit zmínit ve zkratce ty, které jsou podle nás nejdůležitější, nebo nějakým způsobem ojedinělé.

Co se centra města týče, je zde celá řada krásných kostelů v čele s Dómem San Gennaro. Tato velká bazilika s několika kaplemi je okouzlující nejen svou výzdobou. Na kráse San Gennaru přidává i přilehlá ulice Via duomo, která baziliku krásně doplňuje. Projít by jste se měli i ulicí Via Tribunali, která je z obou stran lemována paláci a historickými domy. Jedná se o jednu z nejrušnějších ulic Neapole.  Víceméně všechny přilehlé uličky vám nedají a projdete je celé.

Kromě nejrůznějších uliček, které budou usilovat o vaši pozornost, stojí za zmínku Hrad Castel Nuovo, který se tyčí na nábřeží a zajímavý je hlavně díky kulatým věžím a krásným vítězným obloukem z bílého mramoru. Naproti hradu uvidíte zdejší radnici a kostel, které jsou na náměstí Piazza Municipio. Zaujme vás jistě i divadlo Teatro San Carlo, což je největší operní scéna v Itálii. Kousek od divadla se nachází Gallerie Umberto I. Se slavnými skleněnými pasážemi z roku 1887. Dříve zde bylo centrum módy, dnes je to spíš zajímavé místo plné nostalgie a architektonického umu.

Další skvělé místo vás čeká v podobě Španělské čtvrti (Quartieri Spagnoli). Říká se, že je to ta část města kde poznáte pravého ducha Neapole. Ulice je hustě zastavěná i zalidněná. Síť uliček a prádlo visící s každého balkonu a okna vysoko nad ulicí dodává charakteristický ráz této ulice. Když se vydáte městem dál na severovýchod, narazíte na dalších pár skvostů v čele s archeologickým muzeem Archeologico Nazionale, které patří mezi nejvýznamnější svého druhu na celém světě.

Dalšími krásnými místy hodné návštěvy jsou:

Hrad Sv. Eliáše

Hrad Castel dell´Ovo

Hrad Kapuánců

Divadla Gioacchino rossini a Gaetano Donizetti

Klášter Sv. Kláry

Neapolský dóm

Kostel Sv. Dominika