Moskva

Moskva

18.10.2013 10:55 - stát:

Právě jste se proklikali na internetového průvodce Moskvou. Pokud plánujete cestu do Moskvy, nepochybuji o tom, že se Vám informace uvedené na těchto stránkách budou hodit. Ostatně, přesvědčte se sami.

Moskva je hlavním městem Ruska, jeho kulturním, ekonomickým a duchovním centrem. Se svými 10 milióny obyvatel je zároveň i největším ruským městem.

Třetí Řím

Rusové jí dávají přízviska „třetí Řím“, „matička Moskva“ či „srdce Ruska“. Moskva představuje to „nejruštější“ ruské město. Stejně jako celé Rusko, je i Moskva plná neuvěřitelných rozdílů. Kouzelné chrámy se zářícími zlatými kupolemi, kláštery, dřevěné domky, honosné kamenné aristokratické domy a impozantní pomníky stojí vedle šedivých nevzhledných socialistických staveb a mamutích panelákových sídlišť. A mezi tím vším se tyčí moderní budovy obchodních center, luxusní hotely a obří billboardy typické pro 21. století. Po moskevských silnicích jezdí omšelé žigulíky vedle nablýskaných mercedesů a jiných drahých aut. Po ulicích chodí babičky v pestrobarevných ruských šátcích, ženy oblečené do pravých kožichů a mladé dámy v nejnovějších modelech světových návrhářů.

Sláva carského Ruska a Sovětského svazu

Ale v této podivné kombinaci, kde se mísí sláva carského Ruska se slávou Sovětského svazu a současnost, se skrývá podmanivé kouzlo Moskvy. Moskva si Vás buď získá celým svým skrz naskrz ruským srdcem, takže budete toužit se sem neustále vracet, anebo ve Vás zanechá nesmazatelnou vzpomínku.

Pokud se vydáváte do Moskvy, budete si muset obstarat ruské vízum. Vydáváte-li se vlakem, je potřeba i tranzitní vízum přes Bělorusko.

Když člověk stojí před pestrobarevným chrámem Vasilije Blaženého na Rudém náměstí, pozoruje jeho věžičky a kupole bohatě zasypané sněhem a mráz štípe do tváří, stačí už jen zaslechnout z minulosti znějící cinkot rolniček a ten ho přenese do pravé ruské zimní pohádky.

Památky, z nichž číší historie

Nachází se zde asi šedesát univerzit a mnoho vysokých škol, kostelů, muzeí, divadel, galerií a další. Moskva Vám má skutečně co nabídnout. Město je sídlem všech ministerstev a státních úřadů a také zde najdete celou řadu významných firem. Střed historického centra, kde se rozkládá trojúhelníkový Kreml, je spolu s Rudým náměstím zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Protéká tudy i stejnojmenná řeka Moskva vlévající se následně do Volhy. Matička Moskva má bohatou historii, jež má za důsledek mnoho památek a historických budov. Jedná se o nejbohatší město Ruska a je nejvíce kulturně sofistikované. Pravidelně jsou zde pořádány různé výstavy a festivaly. Mezi významné památky, jež byste neměli vynechat, patří chrám sv. Archanděla Michaela anebo Velký kremelský palác. Zastavit byste se měli i u proslulého divadla Bolšoj těatr.

Ruská kuchyně

Pokud jste ještě neochutnali ruskou kuchyni, přicházíte o hodně, je velice chutná a také nápaditá, výživná a sytá. Součástí tradičních ruských jídel se stávají ryby, houby, smetana, zelí a červená řepa. Moskva je vyhlášená díky vynikajícímu kaviáru a je to město gurmánů. Místní obyvatelé si na kvalitním jídle potrpí, a proto je vždy součástí večeře či oběda předkrm, jako je kaviár, ovoce a sledí líčka. Tradiční ruskou polévkou je například Šči.

Zavítejte do Moskvy, poznejte její krásy, přírodu, památky a mnoho dalších. Jižní oblasti jsou již okoukané, a proto je čas na příjemnou změnu. Vydejte se poznat i okolí, neprohloubíte. Moskva nabízí nezapomenutelnou dovolenou, poznáte místní zvyky a také obyvatele. Možná se vám vybaví pod pojmem Moskva vzdálené město na okraji Evropy, místo, které bylo centrem války, ale je to mnohem víc. Lze navštívit krásná a také tichá zákoutí…