Manchester

Manchester

18.10.2013 12:10 - stát:

Velmi významné anglické město nacházející se na severozápadě země. Historicky významné nejen pro svou historii, ale také pro rozsáhlou průmyslovou tradici.

V současné době je Manchester nejen průmyslovým centrem Anglie, ale také centrem umění, mediálního průmyslu, obchodu a školství. Pyšnit se může necelým půl milionem obyvatel a rozlohou 115 km². Samotná oblast Velkého Manchesteru zahrnuje Manchester, Trafford, Tameside, Salford, Wigan, Bolton, Bury, Oldham, Rochdale a Stockport. Dohromady s těmito částmi má Manchester až 2 240 000 obyvatel.

Celosvětově je Manchester znám také díky místnímu fotbalovému klubu Manchester United, který je nejslavnějším klubem v Anglii a jeden z nejslavnějších na celém světě. Tento klub sídlí na legendárním stadionu Old Trafford.

Jádro města je zapsané na seznamu chráněných památek UNESCO. Mimo jiné je velmi zajímavé pro svou polohu blízko sítí krásných kanálů a mlýnů. Právě tyto mlýny a kanály daly podnět k velkému průmyslovému rozkvětu v 19. Století. Městem protékají řeky Irwell a Mersey. V Manchesteru, což je také možná dobré vědět je relativně vysoká vlhkost ovzduší, na druhou stranu četnost srážek tu není nikterak velká.

Budete-li chtít vyrazit za kulturou, pak vězte, že bude na výběr. Vybrat si můžete jedno z mnoha muzeí například Greater Manchester Police Museum, Imperial War Museum North, Židovské museum, Museum vědy a průmyslu, Historické muzeum atd.  V nabídce máte i mnoho galerií. Namátkou Cornerhouse, Cube Galler, Barn Gallery, Manchester Art Gallery, Chinese Arts Centre apod. Většina muzeí a galerií jsou poblíž středu města a přehledně značeny.

Jako každé velké město má i Manchester svá divadla a operní scénu (Manchester Opera House), divadlo reprezentuje například Palace Theatre nebo Royal Exchange Theatre. V Manchesteru působí i komorní orchestr – Manchester Camerata a dva symfonické orchestry Hallé Orchestra a BBC Philharmonic Orchestra.  Manchester je také rodiště několika britských hudebních legend jako Simply Red, Take That, Oasis nebo Bee Gees.

Chcete-li se podívat jen po zajímavých místech a pěkných budovách můžeme doporučit Market Street, na které naleznete původní středověkou výzdobu, studentská ulice Wilmslow Road, kde na vás okamžitě dýchne atmosféra akademického života, dále pak náměstí Albert Square kde je umístěn největší počet památníků.  Zajímavý je i poblíž Canal Stret – Alan Turing Memorial v Sackville Park, věnovaný památce otce moderní výpočetní techniky. Co se zajímavých domů týče můžeme jmenovat Budovu Madland Bank (dnes HSBC Bank) na King Street, Midland Hotel, Portico Library, Sunlight House, G-Mex centrum nebo Manchester Central Library na St. Peter´s Square.