Lyon

Lyon

18.10.2013 9:47 - stát:

Francouzké město ležící ve střední Francii. Dohromady se svými příměstskými  částmi a satelitními městečky má město okolo 1 600 000 obyvatel a je tak po Paříži druhou největší aglomerací Francie. Lyon je hlavním městem regionu Rhone-Alpes a taktéž hlavní město departmentu Rhone. Není bez zajímavosti, že v Lyonu sídlí mezinárodní vedení Interpolu.

Rozloha města se rozkládá na takřka  47,87 km². Město zatím nenaplňuje svůj turistický potenciál. Ovšem ne právem, neboť se jedná o krásné město, které na vás okamžitě dýchne atmosférou Francie. Město leží na soutoku řek Saony a Rhony. Od roku 1998 je mimo jiné Lyon zapsán na seznamu světového dědictví Unesco. V roce 2013 se má Lyon stát evropským hlavním městem kultury. Tuto akci každoročně pořádá jedno evropské město pod záštitou EU.

Nuda v tomto městě rozhodně nehrozí. K návštěvě zde vybízejí muzea, galerie, sportovní akce, historické budovy, chrámy nebo katedrály, ale postupně.

Mezi místa, které by jste si pravděpodobně neměli nechat ujít patří Traboules. Jsou to pasáže spojující paralelní ulice skrze labyrint barevných nádvoří s klenutými stropy a spirálovitými schodišti. Dostanete-li se do Lyonu, takřka povinností pro vás musí být návštěva Baziliky Notre-Dame. Další krásnou katedrálou je St.Jean ze začátku 12. Století. Nedaleko Notre-Dame naleznete i krásně zachovalé přírodní římské divadlo.

Co se muzeí týče je v Lyonu výběr opravdu velký. Navštívit zde můžete muzeum odboje (Centre d´Histoire de la Resistance et de la Deporatation), muzeum bratří Lumierů, galsko-římské muzeum, historické muzeum Lyonu nebo muzeum moderního umění.  Doporučit můžeme určitě i krásnou botanickou zahradu Parc de la tete d´or, která přímo vybízí k romantickým procházkám, nebo jen jako místo pro relax. Co by vám také zřejmě nemělo uniknout je i Dům Maison des Canuts.

[nggallery id=31]