Londýn

Londýn

18.10.2013 12:09 - stát:

Kosmopolitní Londýn, jeho plíce a oko

Tady se dozvíte vše, co potřebujete vědět před svou cestou do této deštivé metropole. Nebude chybět ani spousta užitečných rad.

Londýn je jedno z nejpůsobivějších a zároveň nejdůležitějších měst světa, snad díky jeho úchvatnému způsobu, jak snoubí historickou a moderní architekturu. Kdysi římské městečko, dnes světové finanční centrum a sídlo vlády, je známé nejen svou velikostí a vitalitou, ale také svým historickým významem. A tak se není čemu divit, že Londýn je obklopován turisty, ba co více, patří mezi nejnavštěvovanější města světa.

Londýn je hlavním městem Velké Británie – to ví asi každý, ale věděli jste, že je také největším městem Evropské Unie (na počátku minulého století ještě největší město na světě) a světovým střediskem obchodu, kultury a módy?

Město Londýn, anglicky London se nachází na jihovýchodě Anglie nedaleko ústí Temže. V dnešní době má Londýn se svými nekonečnými předměstími až 10 milionů obyvatel. Hlavním rysem Londýna je jeho multikulturalita. Najdete zde řecké, karibské, turecké a thajské čtvrti.

Přestože je Londýn město neustále přelidněné, udrželo se zde ještě mnoho zeleně. Parkům jako Hyde Park či Regent´s Park se říká „plíce města“. A takovéto přírodní plochy v centru velkoměsta jsou hojně využívány nejen běžci ve všech ročních obdobích.

Londýnské klima je mírné a obecně dosti vlhké, ačkoli může být nepředvídatelné. V minulosti bylo zcela běžné, že se nad Londýnem neustále nacházel mlžný opar obsahující spoustu kouře. Nyní již tato situace díky poklesu využívání uhlí není k vidění. Většinou se ale dešti nevyhne žádný turista.

 

Památky v Londýně:

Saint Paul´s cathedral

Za zhlédnutí zcela jednoznačně stojí Saint Paul´s cathedral, jenž nahradila originální kostel, který byl zničen ohněm         v roce 1666. Katedrála svatého Pavla je zároveň i druhou největší katedrálou na světě.

Tower of London, Tower Bridge

Na východní hranici City se nachází Tower of London. Tato pevnost v minulosti sloužila k uvěznění lidí, kteří nesouhlasili s politikou země. Dnes je budova otevřená návštěvníkům, ačkoli stále střeží korunovační klenoty. Známí jsou také Havrani, kteří jsou v Toweru udržováni a hlídáni, protože podle pověsti právě na nich stojí existence Království Velké Británie a Severního Irska. Ihned před Towerem se nachází most zvaný Tower Bridge, který se zachoval ve své původní podobě a je jednou z dominant Londýna. Z druhé strany řeky se Vám tak naskýtá úžasný obrázek spojení Tower Bridge a Tower of London.

Prohlídka pokračuje:

  • V severní části centrálního Londýna narazíte na Trafalgar Square, který dělí část města zvanou Wesminster od zbytku západního Londýna.  V horní části zmiňovaného náměstí doporučuji navštívit rozsáhlou národní galerii, vstupné je dobrovolné. Pokud máte trochu času nazbyt, zavítejte tam. Vpravo od galerie uvidíte kostel St. Martin     z roku 1720. Vydáme se spolu severozápadním směrem od Trafalgarského náměstí částí města zvanou West End. Čeká nás plno obchodů, nákupních zón a zábavy. Nákupní nadšenci jistě nevynechají Oxford street a Piccadilly Circus. Zábava je naopak soustředěna převážně kolem částí Soho a Covent Garden.
  • Stojí za to navštívit nějakou z placených atrakcí. Ty jsou sice opravdu pekelně drahé, ale i tak se vyplatí. Při dobré viditelnosti je výhodné navštívit London Eye. Naskytne se Vám jedinečná možnost spatřit Londýn zeshora. Při dobré viditelnosti můžerte spatřit Wembley, největší stadion ve VB. Skalním fanouškům fotbalu dám radu, zajeďte si k tomuto stadionu metrem. Připravte se ale na to, že prohlídka stadionu je placená a jen v určitou dobu. Je tedy nutné se dopředu informovat.
  • Z dalších atrakcí je dobré zmínit například Maddame Tussaud´s. Především pro ty, kteří ještě nikdy nenavštívili žádné muzeum voskových figurín, se taková kulturní vložka může stát nádhernou podívanou.
  • Poslední z atrakcí, kterou bych zmínila, je London Dungeon. O co se přesně jedná? Těšte se na procházku hrůzy s mnoha efekty a atrakcemi, které Vás zaručeně nenechají klidnými.

Návštěva Londýna pro Vás bude zážitkem na celý život! Nebudete litovat, že jste si vybrali právě tuto destinaci.

Užitečné rady:

Mapy a plánky metra, autobusů, vlaků:
http://www.tfl.gov.uk/gettingaround/1106.aspx

Mapa s panoramatickými fotografiemi nejvýznamnějších míst Londýna:
http://www.panoramicearth.com/1/London/The_London_Map

Dávejte pozor při přecházení ulic – Angličané řídí vlevo.

Při používání elektrických spotřebičů budete potřebovat redukci.