Kaunas

18.10.2013 10:03 - stát:

Kaunas (česky Kovno) je litevské město, které leží na soutoku řek Neris a Němen. Kaunas má 416 000 obyvatel, což je na poměry Litvy velkoměsto, neboť celá Litva má něco přes 3,5 milionu obyvatel. Po Vilniusu je Kaunas druhým největším městem v zemi. V zemi je také velká část věřících lidí, což se projevuje hlavně četností kostelů.

Kaunas je pozoruhodný díky své kulturní rozmanitosti, což by leckdo u pobaltské země nečekal. Svou tradici zde má symfonický orchestr, dále můžeme ve městě najít mnoho divadel. Divadlo činoherní, hudební, pantomimické, komorní, dance theatre Aura nebo státní loutkové divadlo, což svědčí o kulturní úrovni nejen Kaunasu, ale celé Litvy. Aby toho nebylo málo, sídlí zde profesionální cirkus, který byl založen v roce 1995.

Kaunas je také velmi známí pro své hudební festivaly, zejména pak mezinárodní Jazz Festival Kaunas. V Kaunasu každoročně probíhají také různé veletrhy (začátky března).  Mimo to je Kaunas také často nazýván jako centrum muzeí, protože jich je tu jednak hodně a pak jsou kaunaská muzea velmi rozličná. Je zde Národní muzeum umění, Letecké muzeum, Muzeum medicíny a farmacie, Zoologické muzeum a mnoho dalších.

V Kaunasu můžeme naleznout také řadu krásný parků a veřejných prostranství určené k odpočinku a relaxaci. Ažuolynas park je hlavní veřejný park v centru Kaunasu, navštívit lze také botanickou zahradu, kterou založil litevský zoolog Tadas Ivanauskas, kde může rodina strávit příjemné chvíle odpočinku, ovšem zahrada je také určena pro vědecké účely a na jejím území je řada vědeckých pracovišť.

Co se významných památek (hlavně kostelů) a budov týče můžeme jmenovat alespoň některé. Katedrála sv. Petra a Pavla, je gotickou stavbou z XV.století, Jezuitský kostel, Palác Massalskáho, Perkunův dům, kaunaská radnice, kostel sv. archanděla Michaela, Napoleónův vrch, ZOO, kaunaský hrad atd.