Istanbul

Istanbul

18.10.2013 12:04 - stát:

Toto Byzantské, Osmanské a dnes Turecké velkoměsto s velmi pestrou historií leží na březích středozemního moře. Mísí se tu Evropská kultura s Asijskou a to je podmínka pro vznik mnoha honosných a cenných památek, které stojí za to vidět.  Toto kosmopolitní město se rozkládá na velice velké ploše a jeho počet obyvatel se blíží 10 milionům, ale vše co potřebuje turista vidět najde na docela malé ploše v centru města.

Památky této metropole

Hagia Sophia – Neboli chrám Boží moudrosti je typickým příkladem mísení křesťanské a muslimské architektury, která je ve městě patrná na mnoha místech. Dnes funguje také jako muzeum, kde je volný přístup a muslimské ženy zde nemusí být zahaleny.

Modrá mešita – Stavba, která byla postavena na objednávku sultána, stojí hned naproti Hagia Sophia a byla postavena, aby předčila krásu všech ostatních památek. S výstavbou se pojí legenda, v které sultán dá za úkol architektovi postavit zlaté minarety, ale slovo zlaté bylo velmi podobné slovu šest a architekt tak postavil šest minaretů. Sultán si toto nemohl dovolit, protože šest minaretů má již posvátná mešita v Mekce, a tak nechal přistavět ještě jeden. Modrá mešita se této stavbě přezdívá díky interiérům, které jsou všechny laděny do  odstínů modré.

Velký bazar – V tomto bludišti z tisíce obchůdků se kdejaký neznalý turista snadno ztratí. Najdete tu miliony obchůdků s prodavači, kteří by pro vás dali ruku do ohně, jen abyste si u nich něco koupili. Neexistuje zde žádná mapa, pokud se chcete odsud úspěšně dostat, musíte postupovat stále do kopce, až se dostanete k hlavnímu východu. K obchůdku, ke kterému se budete chtít vrátit, už se nikdy nevrátíte, protože už ho nikdy znovu nenajdete. Tyto trhy nemají velikou historickou hodnotu, ale jejich atmosféra je nevídaná.