Ibiza

Ibiza

18.10.2013 11:48 - stát:

Ibiza je jedním z Baleárských ostrovů, který se honosí v katalánštině názvem „Eivissa“. Nejdelší vzdálenost, kterou může návštěvník tohoto ostrova urazit z jednoho cípu na druhý je 42 kilometrů. Ostrov patří Španělsku a žije na něm přibližně 100 000 místních obyvatel. Na Ibize se nachází celkem 5 měst, přičemž mezi největší patří Eivissa jako hlavní město a San Antonio jako druhé největší  město na ostrově. Oblast stejně jako celý sever Španělska patří pod katalánskou národní skupinu a tak i jazykem není přímo španělština ale její odnož – katalánština.

Doprava do Ibizy je možná po moři nebo letecky. Trajekty jsou však poměrně drahé a tak nejlepší volbou je využít nízkonákladových aerolinek létajících na ibizské letiště.

Ostrov je zajímavý především jeho orientací na cestovní ruch, kdy tvoří více jak 98 % ekonomiky ostrova. Ročně tak navštíví Ibizu až 1,5 milionu turistů.

Na Ibize naleznete nepřeberné množství hotelů a hostelů, ve kterých si rozhodně vyberete. Zkuste se podívat na seznam recenzovaných hotelů na našich stránkách

V současné době je ostro znám především díky hnutím hippies, které v 70. letech pojmuly Ibizu jako ostrov, kde mohli nevázaně žít a vyznávat jiné životní hodnoty. V současné době se na ostrově přebývá již pouze zlomek těchto obyvatel. Ostrov také změnil poněkud své zaměření na turistiku. Ibiza se stala mekou všech vyznavačů elektronické hudby, plážových party a je residentním domovem světoznámých DJů. Na Ibize najdete tak nejznámější kluby jako je Amnesia, Pacha, Space, Privilige, Eden nebo Es Paradise.

Ačkoliv ostrov nabízí v letní sezóně poměrně hustou síť autobusových linek včetně discobusů v nočních hodinách, je nejlepším způsobem dopravy po ostrově cestovat vypůjčeným automobilem.

Ibiza však neznamená pouze nevázanou zábavu, ale může nabídnout také luxusní soukromé pláže, které jsou velmi podobné těm karibským. Za výlet rozhodně také stojí nedaleký ostrov Formentera, který si právě s karibskými ostrovy nezadá. Pro vyznavače památek lze doporučit staré město D’alt Vila, rybářskou osadu Sa Penya nebo úchvatné opuštěné solné doly.

Jak se levně dostat na Ibizu?

Z Prahy se lze na Ibizu dostat nejjednodušeji leteckou společnosti Smart Wings, která provozuje přímé letecké spojení z Prahy na Ibizu. Tarify se však pohybují okolo 4000 Kč za jednosměrnou letenku. Proto je lepší cestovat s přestupem. Dopravními uzly, na kterých se dá nejlépe přestoupit na let na Ibizu jsou Brusel Charelroi, Londýn Standsted nebo Milán Bergamo. Do všech těchto destinací se lze snadno dostat z Prahy leteckou společností WizzAir nebo z Brna leteckou společnosti Ryanair. Zpáteční letenka Vás potom může při nákupu ve vhodnou chvíli stát 1000 Kč.