Helsinki

Helsinky

18.10.2013 9:45 - stát:

Helsinky, město vzniklé roku 1550 jsou hlavním městem Finska a zároveň slouží i jako největší přístav této severské země. Centrum Helsinek leží na malém poloostrovu ve středu Finského zálivu. Rozkládají se na 686 km² a mají zhruba 570 000 obyvatel. Průměrná roční teplota je ve Finsku 5,6 °C, což je pro našince mírně depresivní číslo.

Centrum a nejstarší část Helsinek je vybudováno v empírovém slohu a většina budov byla postavena v neorenesančním a neklasicistním slohu.  Asi nejatraktivnější místem Helsinek je bývalá námořní pevnost Suomenlinna, která byla v roce 1991 zapsaná na seznam kulturního dědictví UNESCO. Ve městě je mnoho zajímavých budov. Velmi krásná je mohutná bílá katedrála na náměstí v Senaatintori. Za vaši fotografii jistě stojí i několik dalších pravoslavných kostelů a do skalního masivu vybudován kostel Temppeliaukio. Ten byl vybudovaná v 60. letech 20. století.

Budete-li chtít nějak zabavit děti, které zrovna neuchvátí nějaká historická budova, můžete zamířit do zábavního parku Linnanmaki s několika horskými dráhami. Další skvělou věcí je zábavné centru Heureka, kde si můžete zajít i do Helsinského IMAXU.

Co určitě dále stojí za zmínku je olympijský stadion v Helsinkách. Pravda, už není nejnovější, ačkoli nějakou rekonstrukci za sebou má, ale atmosféra her, které se tu konaly v roce 1952 a kde zazářil Emil a Dana Zátopkovi na vás okamžitě dýchne. Turisticky oblíbená je i výše zmiňovaná pevnost Soumenlinna, která byla roku 1748 vystavěna švédy. Navštívit také lze nejseverněji položenou ZOO na světě Korkeasaari. Za zmínku stojí také Uspenská katedrála, Třída Esplanadi a její blízké okolí, kde naleznete prezidentský palác, náměstí nebo tržnici.