Gottenburg

Göteborg

18.10.2013 11:56 - stát:

Göteborg  je druhé největší město ve Švédsku ležící v provincii Västergötland na západním pobřeží Švédska u zálivu Kattegat.Město má na 487 000 tisíc obyvatel, ovšem sečteme-li všechny přilehlé oblastí dostaneme se na číslo přesahující 850 000 lidí. Rozloha Göteborgu je 450 km čtverečných.

Göteborg se přezdívá studentské město, neboť na dvou místních univerzitách studuje až 60 000 tisíc studentů, což je vůbec nejvyšší číslo v rámci celé Skandinávie. Ve městě naleznete také velké množství zeleně a parků, proto se také Göteborgu přezdívá ,,zelené“ město. Žije zde také poměrně velká část přistěhovalců zejména z oblasti bývalé Jugoslávie a Iránu.

Jste-li v Göteborgu poprvé, je určitě dobré začít svou pouť na Hamnkanalenu, což je historická tepna města.  Co by jste neměli v Göteborgu minout je místní Přístavní čtvrť, která leží na severním konci nábřeží a kde byla v roce 1994 otevřena moderní operní scéna Operan, bude-li vám budova připomínat slavnou operu v Sydney, vězte, že tvůrci se nechali právě touto budovou inspirovat. Na druhé straně přístaviště se tyčí výšková budova Utkiken a z ní je vám nabízen překrásný výhled na celé město.

Na co určitě v Göteborgu narazíte, nebudete-li jen projíždět, či nepojedete-li jen za sportem je náměstí Kungsportsplatsen s majestátní sochou Karla IX., ale hlavně největší chlouba Göteborgu, bulvár Avenyn, který byl vystavěn a postupně dostavován od 60. Let 19. století. Tato ulice, nebo bulvár chcete-li, je považován za obdobu pařížského bulváru Avenue des Champ-Élysées. Na náměstí Gotaplatsen můžete navštívit (byť jen na prohlídku) divadlo Stadsteatern, muzeum umění Konstmuseet nebo uměleckou halu Konsthallen, či koncertní síň Konserhuset. Jihovýchodně od náměstí si můžete zaskotačit v zábavním parku Liseberg. Tento zábavní park je jeden z největších svého druhu v Evropě. Ve městě narazíte i na rybí tržnice zvané Feskekorken (rybí chrám), kde se prodávají veškeré plody moře.

Pro fanoušky moderní architektury můžeme v Göteborgu doporučit například zářivý mrakodrap Göteborgs-Utkiken, kterému se přezdívá díky své barvě „Rtěnka“. Zaujmout se bude snažit i budova z roku 1914 a to kostel Masthuggskyrkan, jehož interiér je pojat jako převrácená loď.

Pro ty, kteří už mají dost památek, budov a historie je zde zdejší slavná kavárna Brogyllens Konditori a nebo Java Kaffebar. V Göteborgu narazíte i řadu stylových hospod, kde si můžete dát keltské pivo a vyslechnout si keltskou hudbu.