Francouzské Alpy

18.10.2013 9:47 - stát:

Pohoří extrémů

Savojské Alpy

Nejvyšší a jedna z nejvýznamnějších alpských oblastí je zároveň také nejvíce navštěvovaná.

V sezóně je celá oblast doslova zavalena turisty. Nejvíce pozornosti poutá samozřejmě masiv Mont Blancu.

Celá oblast se řadí do Vnějších krystalických Alp. Většina území náleží Francii. V jižní části území spadají nejvyšší vrcholy do dolin Veni a Ferret, severní část sahá svými ovocnými sady a vinicemi až k jižnímu břehu Ženevského jezera. Nejvýznamnějšími středisky jsou Evian, Samoëns, Annency, Chamonix a Albertville.

Mont Blanc

Tato horská skupina se pyšní nejvyšší horou Evropy (4 807 m n. m.), ležící přímo na hranici s Itálií. Známý velikán je největší turistickou atrakcí celých Alp. Přestože v sezóně je to na samém vrcholku tak trošku o život, nijak to neubírá na její velkoleposti a přitažlivosti. Celý masív dělíme na Mt. Berio-Blanc, Tré la Tête, Mont Blanc, Grandes Jorasses, Aiguille Verte, Argentière, Trient a Aiguilles-de-Chamonix

Masiv Mont Blancu je ještě výjimečný tím, že má jedinečně formované skalní štíty a věže v bezprostřední návaznosti na ledovcové oblasti. Vertikální členitost skalních i ledovcových terénů je značná, na ledovcích se tvoří velké množství trhlin a seraků(ledovcových
bloků)
.

Od hlavního hřebene k severu se svažují četné ledovce, které působí himálajským dojmem. Největším je Glacier des Bossons, v jehož horní části se naskýtá pohled na známé Grand Plateau a Petit Plateau. Další velký ledovec představuje Galcier du Géant, který je ohraničen vrcholy Le Gros Rognon, Mont Blanc du Tacul. Kotlinu mezi Le Capucin du Tacul, Grandes Jorasses a Aig de Leschaux vyplňuje ledovec Glacier de Leschaux. Nejznámější a velmi nízko zasahující ledovec je Mer de Glace (Moře ledu), který je společně s ledovci Glacier du Tacul a Glacier du Géant dlouhý neuvěřitelných 13 km.


Okolí Chamonix nabízí velké množství turistických atrakcí, které jsou však v sezóně doslova zavaleny davy návštěvníků. Pokud se přeci jen k některé z nich vydáte, je dobré se prokázat buď ISICem – můžete dostat slevu na lanovku. Velmi příjemný výlet můžete zahájit jízdou ozubnicovou dráhou z Gare du Montenvers přes borovicový les k rozlehlému ledovci známému jako Mer de Glace. Po vystoupení se můžete vydat kabinkou k níže ležící ledové jeskyni, kterou zde každoročně hloubí do ledovce Mer de Glace. Další možností je drahá lanovka na Aiguille du Midinejdelší lanovka na světě či levnější na Glacier des Bossons, kde si zase můžete prohlédnout největší propast v Evropě (padá do hloubky 3 500 m) a projít naučnou stezkou.

Chablais – Faucigny

Severní hranici této krásné horské oblasti tvoří Ženevské jezero, jih ohraničuje údolí Arve a východ tok řeky Rhony. Celá oblast je nesmírně pestrá díky geologickému složení (od vápence po žulu), vysokým zaledněným horám, mnoha vodopádům a zajímavým náhorním planinám.
Nejvyšší horou je Dent du Midi (3 257 m), která leží již na území Švýcarska. Ve francouzské části je nejvyšší Le Buet. Dalšími skupinami pohoří jsou: Faucigny, Haut Gifre, Chablais, Massif de Fiz a Aiguilles Rouges.

Co do přírodních krás je určitě na prvním místě nádherný divoký skalní kotel Cirque du Fer-a-Cheval s 500 až 700 m vysokými svislými stěnami s vodopády a působivou skalní jehlou La Corne du Chamois (kamzičí roh). Samotný ledovcový amfiteátr začíná zhruba 6 km od města Sixt. Jedná se o polokruhové údolí lemované vysokými skalními stěnami. V létě je ponořen do lehkého namodralého oparu tvořeného vodní tříští z vodopádů

Nad Ženevským jezerem zase láká k výstupu dominantní zub hory Dent d´Oche se zajištěnou cestou nebo oba nejvyšší vrcholy ChablaisMont de Grange a Les Cornettes de Bisse.

Bornes – Bauges- Aravis

Alpská riviéra, jak se jinak této oblasti říká, se rozkládá na území mezi Ženevským jezerem a jezerem Bourget. Nejvyššími vrcholy se pyšní Chaine de Aravis nad údolím řeky Arly. Nejvyšší horou je Pointe Percée. Krásnými štíty se může pochlubit u jezera Annecy i masív La Tournette a Veyrier. Skupina Bauges je u města Albertville a nalezneme zde Montagne du Semnoz, Mont Revard a Arcalod (2 217 m) – nejvyšší vrchol. Bornes je nejnižší skupinou, ale nabízí krásné pohledy na Mont Blanc z hřebenu Mont Saléve nad Ženevou.

Beaufortain

Tuto malou oblast nalezneme u města Beaufortain vedle významného souseda – Mont Blancu. Najdeme zde dvě výrazné skupiny: Crete Central a Crete du Nord. Nejvyšším vrcholem je Le Roignais – 2 999 m, který je přístupný z města Bourg-St-Maurienne. Působivý pohled na nejvyšší horu Evropy umožňuje vrchol Mont Joly – 2 525 m nedaleko krásného jezera Lac du Roseland.

Grajské Alpy

Ve Francii jsou zastoupeny pouze velmi malým územím na hranici s Itálií. Patří k Vnitřním krystalickým Alpám a jsou součástí Národního parku Gran Paradiso. Spolu se sousedícím Národním parkem Vanoise vytváří dosti velké chráněné území. Na francouzské straně jmenujme alespoň skupinu Bellecôte s masívy Charbonnel, Mont Cenis, Rochemelon a Mont Thabor a vysoko zdviženou hraniční část s horami: L’Albaron a Lévanna.

Budeme mluvit o masívu, který je velmi vysoký, dramatický a dosti zaledněný. Patří k Vnitřním krystalickým Alpám a celý náleží Francii. Najdeme zde bohatou faunu a flóru, původní horské vesnice, kde stále ještě tradičně obdělávají půdu a spoustu nádherných turistických cest. Dostanete se sem z Chambéry nebo Grenoblu a už jen cesta po velmi klikaté a strmé silnici z Annecy či Chamonix je velký zážitek.
Nejvyšší horou je obtížně dostupný vrchol Grande Casse a výchozím místem pro jeho zdolání je chata Col de la Vanoise. Další zajímavou horou je  Mont Pourri. Celý masív se dělí do několika skupin: silně zaledněná skupina
Péclet Polset, Echelle, Parrachée, střed masívu tvoří pohoří, kterému dominuje Grande Casse a dále ještě Mont Pourri a Grand Ro Noire.

Vanoise je známo především díky velkým světovým lyžařským střediskům jako je Val d’Isere, Les Arcs, Tignes, Courchevel, La Plagne a Meribel.

Dauphinéské Alpy

Tato oblast byla nazývána buď jako Masív Pelvoux nebo jako Masív des Ecrins. Celé území je plné velmi vysokých štítů, horských ples, ledovců a nádherných alpských luk. Velkou část území pokrývá Národní park des Ecrins, který zaujímá plochu o rozloze 91 740 ha.
Celé pohoří se pyšní několika významnými horskými skupinami: centrem celé oblasti je masív Les Bans, kde nalezneme několik nádherných vrcholů jako L’Ailefroide, dále nejvyšší vrchol a zároveň nejzápadněji položená čtyřtisícovka Alp – Barre des Ecrins a největší lezecká výzva La Meije. Na jihu je masív Olan, Bonvoisin a hory Gapencais.

Masív Ecrins je hodně zaledněn. Najdeme zde 334 ledovců. Největšími ledovci jsou Bílý ledovec (Glacier Blanc), Černý ledovec (Glacier Noir) a velké ploché ledovce Glacier de la Girose a Glacier de l’Homme.
Určitě stojí za to se podívat do nejvýše položeného města v Evropě – Briancon, které je zajímavé i svým opevněním.

Kottické Alpy

Pohoří rozkládající se po obou stranách italsko-francouzské hranice, se pyšní nejvyšší horou Monviso, která vyniká nejen svou výškou, ale i tvarem.

Na francouzském území je i Parc naturel regional de Queyras, kde nalezneme dosti vrcholů přes 3 000 m a nádherné horské vesnice.
Hory dělíme na několik skupin: masív Chaberton, skupina Grand Queyron, masív Rochebrune, Fonct Sancte, Parpaillon, Chambeyron a oblast Monviso, která ale do Francie zasahuje jen malou částí.

Ligurské Alpy

Je to oblast, která spojuje Alpy s Apeninami. Ligurské Alpy jsou rozděleny na několik celků – Carmo, Sacarello, Mongione, Armetta a Marguareis. V poslední skupině se nachází i nejvyšší stejnojmenná hora celého pohoří.

Přímořské Alpy

Tvoří nejjižnější část Západních Alp a jsou jedním z nejkrásnějších a nejzajímavějších alpských území. Jejich jižní část přímo hraničí s Azurovým pobřežím. Díky velkým výškovým rozdílům (0 – 3 297 m) je zde velmi bohatá fauna a flóra. Nalezneme zde modřínové lesy, kaštanové a olivové lesíky, ovocné sady. Ve vyšších polohách borovice, vřesoviště a nádherné rozkvetlé alpské louky plné rododendronů.
Nejvyšším vrcholem je Cima Argentera – již na italském území.

V odlehlé a neobydlené části podél italských hranic se nachází Národní park Mercantour. Najdeme zde 250 horských ples a na italské straně přímo sousedí s Parco Naturale dell’Argentera. Pro jeho prohlídku můžete zvolit jedno z následujících městeček: St-Martin-Vésuie, St-Sauveur-sur-Tinée, St-Étienne-de-Tinée či obec Terme di Valdieri.
V Přímořských Alpách jsou také nejjižněji položená lyžařská střediska ve Francii.

Na tomto velmi zajímavém území nalezneme divoké soutěsky – např. kaňon řeky Cians – překonává na 25 km výškový rozdíl 1 600 m nebo mnoho údolí, tzv. gorges.

Poznejte přírodu, která v sobě skýtá tolik extrémů!