Pohoří extrémů
Savojské Alpy
Nejvyšší a jedna z nejvýznamnějších alpských oblastí je zároveň také nejvíce navštěvovaná.
V sezóně je celá oblast doslova zavalena turisty. Nejvíce pozornosti poutá samozřejmě masiv Mont Blancu.
Celá oblast se řadí do Vnějších krystalických Alp. Většina území náleží Francii. V jižní části území spadají nejvyšší vrcholy do dolin Veni a Ferret, severní část sahá svými ovocnými sady a vinicemi až k jižnímu břehu Ženevského jezera. Nejvýznamnějšími středisky jsou Evian, Samoëns, Annency, Chamonix a Albertville.
Mont Blanc
Tato horská skupina se pyšní nejvyšší horou Evropy (4 807 m n. m.), ležící přímo na hranici s Itálií. Známý velikán je největší turistickou atrakcí celých Alp. Přestože v sezóně je to na samém vrcholku tak trošku o život, nijak to neubírá na její velkoleposti a přitažlivosti. Celý masív dělíme na Mt. Berio-Blanc, Tré la Tête, Mont Blanc, Grandes Jorasses, Aiguille Verte, Argentière, Trient a Aiguilles-de-Chamonix
Masiv Mont Blancu je ještě výjimečný tím, že má jedinečně formované skalní štíty a věže v bezprostřední návaznosti na ledovcové oblasti. Vertikální členitost skalních i ledovcových terénů je značná, na ledovcích se tvoří velké množství trhlin a seraků(ledovcových
bloků).
Od hlavního hřebene k severu se svažují četné ledovce, které působí himálajským dojmem. Největším je Glacier des Bossons, v jehož horní části se naskýtá pohled na známé Grand Plateau a Petit Plateau. Další velký ledovec představuje Galcier du Géant, který je ohraničen vrcholy Le Gros Rognon, Mont Blanc du Tacul. Kotlinu mezi Le Capucin du Tacul, Grandes Jorasses a Aig de Leschaux vyplňuje ledovec Glacier de Leschaux. Nejznámější a velmi nízko zasahující ledovec je Mer de Glace (Moře ledu), který je společně s ledovci Glacier du Tacul a Glacier du Géant dlouhý neuvěřitelných 13 km.
Okolí Chamonix nabízí velké množství turistických atrakcí, které jsou však v sezóně doslova zavaleny davy návštěvníků. Pokud se přeci jen k některé z nich vydáte, je dobré se prokázat buď ISICem – můžete dostat slevu na lanovku. Velmi příjemný výlet můžete zahájit jízdou ozubnicovou dráhou z Gare du Montenvers přes borovicový les k rozlehlému ledovci známému jako Mer de Glace. Po vystoupení se můžete vydat kabinkou k níže ležící ledové jeskyni, kterou zde každoročně hloubí do ledovce Mer de Glace. Další možností je drahá lanovka na Aiguille du Midi – nejdelší lanovka na světě či levnější na Glacier des Bossons, kde si zase můžete prohlédnout největší propast v Evropě (padá do hloubky 3 500 m) a projít naučnou stezkou.
Chablais – Faucigny
Severní hranici této krásné horské oblasti tvoří Ženevské jezero, jih ohraničuje údolí Arve a východ tok řeky Rhony. Celá oblast je nesmírně pestrá díky geologickému složení (od vápence po žulu), vysokým zaledněným horám, mnoha vodopádům a zajímavým náhorním planinám.
Nejvyšší horou je Dent du Midi (3 257 m), která leží již na území Švýcarska. Ve francouzské části je nejvyšší Le Buet. Dalšími skupinami pohoří jsou: Faucigny, Haut Gifre, Chablais, Massif de Fiz a Aiguilles Rouges.
Co do přírodních krás je určitě na prvním místě nádherný divoký skalní kotel Cirque du Fer-a-Cheval s 500 až 700 m vysokými svislými stěnami s vodopády a působivou skalní jehlou La Corne du Chamois (kamzičí roh). Samotný ledovcový amfiteátr začíná zhruba 6 km od města Sixt. Jedná se o polokruhové údolí lemované vysokými skalními stěnami. V létě je ponořen do lehkého namodralého oparu tvořeného vodní tříští z vodopádů
Nad Ženevským jezerem zase láká k výstupu dominantní zub hory Dent d´Oche se zajištěnou cestou nebo oba nejvyšší vrcholy Chablais – Mont de Grange a Les Cornettes de Bisse.
Bornes – Bauges- Aravis
Alpská riviéra, jak se jinak této oblasti říká, se rozkládá na území mezi Ženevským jezerem a jezerem Bourget. Nejvyššími vrcholy se pyšní Chaine de Aravis nad údolím řeky Arly. Nejvyšší horou je Pointe Percée. Krásnými štíty se může pochlubit u jezera Annecy i masív La Tournette a Veyrier. Skupina Bauges je u města Albertville a nalezneme zde Montagne du Semnoz, Mont Revard a Arcalod (2 217 m) – nejvyšší vrchol. Bornes je nejnižší skupinou, ale nabízí krásné pohledy na Mont Blanc z hřebenu Mont Saléve nad Ženevou.
Beaufortain
Tuto malou oblast nalezneme u města Beaufortain vedle významného souseda – Mont Blancu. Najdeme zde dvě výrazné skupiny: Crete Central a Crete du Nord. Nejvyšším vrcholem je Le Roignais – 2 999 m, který je přístupný z města Bourg-St-Maurienne. Působivý pohled na nejvyšší horu Evropy umožňuje vrchol Mont Joly – 2 525 m nedaleko krásného jezera Lac du Roseland.
Grajské Alpy
Ve Francii jsou zastoupeny pouze velmi malým územím na hranici s Itálií. Patří k Vnitřním krystalickým Alpám a jsou součástí Národního parku Gran Paradiso. Spolu se sousedícím Národním parkem Vanoise vytváří dosti velké chráněné území. Na francouzské straně jmenujme alespoň skupinu Bellecôte s masívy Charbonnel, Mont Cenis, Rochemelon a Mont Thabor a vysoko zdviženou hraniční část s horami: L’Albaron a Lévanna.
Budeme mluvit o masívu, který je velmi vysoký, dramatický a dosti zaledněný. Patří k Vnitřním krystalickým Alpám a celý náleží Francii. Najdeme zde bohatou faunu a flóru, původní horské vesnice, kde stále ještě tradičně obdělávají půdu a spoustu nádherných turistických cest. Dostanete se sem z Chambéry nebo Grenoblu a už jen cesta po velmi klikaté a strmé silnici z Annecy či Chamonix je velký zážitek.
Nejvyšší horou je obtížně dostupný vrchol Grande Casse a výchozím místem pro jeho zdolání je chata Col de la Vanoise. Další zajímavou horou je Mont Pourri. Celý masív se dělí do několika skupin: silně zaledněná skupina Péclet Polset, Echelle, Parrachée, střed masívu tvoří pohoří, kterému dominuje Grande Casse a dále ještě Mont Pourri a Grand Ro Noire.
Vanoise je známo především díky velkým světovým lyžařským střediskům jako je Val d’Isere, Les Arcs, Tignes, Courchevel, La Plagne a Meribel.
Dauphinéské Alpy
Tato oblast byla nazývána buď jako Masív Pelvoux nebo jako Masív des Ecrins. Celé území je plné velmi vysokých štítů, horských ples, ledovců a nádherných alpských luk. Velkou část území pokrývá Národní park des Ecrins, který zaujímá plochu o rozloze 91 740 ha.
Celé pohoří se pyšní několika významnými horskými skupinami: centrem celé oblasti je masív Les Bans, kde nalezneme několik nádherných vrcholů jako L’Ailefroide, dále nejvyšší vrchol a zároveň nejzápadněji položená čtyřtisícovka Alp – Barre des Ecrins a největší lezecká výzva La Meije. Na jihu je masív Olan, Bonvoisin a hory Gapencais.
Masív Ecrins je hodně zaledněn. Najdeme zde 334 ledovců. Největšími ledovci jsou Bílý ledovec (Glacier Blanc), Černý ledovec (Glacier Noir) a velké ploché ledovce Glacier de la Girose a Glacier de l’Homme.
Určitě stojí za to se podívat do nejvýše položeného města v Evropě – Briancon, které je zajímavé i svým opevněním.
Kottické Alpy
Pohoří rozkládající se po obou stranách italsko-francouzské hranice, se pyšní nejvyšší horou Monviso, která vyniká nejen svou výškou, ale i tvarem.
Na francouzském území je i Parc naturel regional de Queyras, kde nalezneme dosti vrcholů přes 3 000 m a nádherné horské vesnice.
Hory dělíme na několik skupin: masív Chaberton, skupina Grand Queyron, masív Rochebrune, Fonct Sancte, Parpaillon, Chambeyron a oblast Monviso, která ale do Francie zasahuje jen malou částí.
Ligurské Alpy
Je to oblast, která spojuje Alpy s Apeninami. Ligurské Alpy jsou rozděleny na několik celků – Carmo, Sacarello, Mongione, Armetta a Marguareis. V poslední skupině se nachází i nejvyšší stejnojmenná hora celého pohoří.
Přímořské Alpy
Tvoří nejjižnější část Západních Alp a jsou jedním z nejkrásnějších a nejzajímavějších alpských území. Jejich jižní část přímo hraničí s Azurovým pobřežím. Díky velkým výškovým rozdílům (0 – 3 297 m) je zde velmi bohatá fauna a flóra. Nalezneme zde modřínové lesy, kaštanové a olivové lesíky, ovocné sady. Ve vyšších polohách borovice, vřesoviště a nádherné rozkvetlé alpské louky plné rododendronů.
Nejvyšším vrcholem je Cima Argentera – již na italském území.
V odlehlé a neobydlené části podél italských hranic se nachází Národní park Mercantour. Najdeme zde 250 horských ples a na italské straně přímo sousedí s Parco Naturale dell’Argentera. Pro jeho prohlídku můžete zvolit jedno z následujících městeček: St-Martin-Vésuie, St-Sauveur-sur-Tinée, St-Étienne-de-Tinée či obec Terme di Valdieri.
V Přímořských Alpách jsou také nejjižněji položená lyžařská střediska ve Francii.
Na tomto velmi zajímavém území nalezneme divoké soutěsky – např. kaňon řeky Cians – překonává na 25 km výškový rozdíl 1 600 m nebo mnoho údolí, tzv. gorges.
Poznejte přírodu, která v sobě skýtá tolik extrémů!