Již Homér se ve své Odyssei zmiňoval o ostrově „Lotofágů“, tedy lidí, kteří jedli pokrmy z lotosových květin. Traduje se, že právě tím místem byla Djerba, ostrov, který je svými rozměry 514 km2 největším ostrovem severní Afriky. Nachází se ve Středozemním moři poblíž jižního pobřeží Tuniska. Djerba je s pevninou spojena silnicí, kterou v tak mělkém moři vybudovali Féničané a Římané. Nyní slouží jako příjezdová cesta moderním násyp západně od starověké silnice. Jelikož je na ostrově nedostatek vody, musí se dopravovat z tuniské pevniny vodovodem kolem zmíněné tzv. Římské cesty.
Centrem ostrovu je městečko Houmt Souk se 40 tisíci obyvatel ležící na severu ostrova nedaleko letiště. Na Djerbu se tak pochopitelně turisté mohou dostat i letecky či trajektem. Ve městě Houmt Souk se každý týden konají trhy, na které se sjíždějí místní obyvatelé i turisté na nákupy. Dalším tržním místem je městečko Midoun, ve kterém je přístupná, pro turisty nejzajímavější, krokodýlí farma se čtyřmi stovkami krokodýlů od nejmenších v akváriu až po několikametrové kusy.
Dalším zajímavým místem na ostrově je hrnčířská vesnice Guellala, kde se „válí“ keramické nádoby kolem cesty, domů, obchodů, dílen, zkrátka všude. Přímo v dílnách je k vidění výroba keramiky. Nedaleko města Houmt Souk ve vesnici Riadh se nachází jedno historicky velice zajímavé místo, jedna z nejstarších synagog na světě – synagoga La Ghriba – poutní místo Židů, kde je uchováván historický exemplář Starého zákona.
Celý ostrov je mimořádně plochý. Návštěvníkovi přijíždějícímu z pevniny se může zdát, že jde vlastně o písečnou dunu vystrčenou kousek od moře. U severního pobřeží se rozkládá několik zavlažovaných výborně udržovaných golfových hřišť. Pro milovníky golfu je tak Djerba přímo zemí zaslíbenou. Zbytek ostrova tvoří suchá pole a pustiny, případně sady s nuznými olivovníky a datlovými palmami, jejichž plody se hodí pouze jako krmivo pro hospodářská zvířata. Zdejší pole se zavlažují ze stovek studen. Z domácích zvířat převládají velbloudi. Domky jsou malé, bílé a hranaté, s polokulatou střechou.
Pro turisty, kteří vyráží na Djerbu za azurově křišťálovým mořem, má tento ostrov jistě nejlepší podmínky pro kompletní relaxaci. Ovšem Djerba má svou bohatou kulturní historii a můžeme zde najít spoustu zajímavých památek, které vypovídají o historii tohoto překrásného ostrova. Turistům prahnoucím po poznávání má rozhodně co nabídnout.
Mezi nejzajímavější památky patří bez pochyb staré vojenské pevnosti, ale i další stavby. Borj El-Kébir, stará arabská pevnost z 15. století, se nachází v severní části Houmt Souku. Z hradeb pevnosti je překrásný výhled na přístav a také devítimetrový obelisk věže Borj-er-Rous. Dalším místem, které rozhodně stojí za zhlédnutí, je maják Taguermess. Tento maják je jedním z hlavních symbolů Djerby. Byl postaven koncem 19. století, měří 75 metrů a zdobí ho barvy tuniské vlajky – červená a bílá.