V Dijonu se pije a hoduje až do rána
Snad každý zná dijonskou hořčici, ale město, jež je takto proslulé, se pyšní mnohem více zajímavostmi. Bývalé sídlo burgundských vévodů, ano přesně těch, kteří tak hrozně nenáviděli francouzského krále, že byli schopni kolaborovat během Stoleté války s Angličany a prodat tak Johanku z Arku. Palác Burgundských vévodů, Katedrála Saint Benigné, Muzeum archeologie, Kostel Panny Marie, Kostel sv. Michala
Dostupnost
– Vlakové nádraží (SNCF a TGV): 1 hod. 35 min. z pařížského nádraží Gare de Lyon
– Letiště: Dijon – Bourgogne
– Po dálnici: A31, A38, A39 (320 km od Paříže)
Až do rána
Pod katedrálou, v zástavbě mladších domů, se těsní hrázděné domky, jinde zase naopak palácová sídla šlechtických rodin. V Dijonu si užijte městskou atmosféru, která je zas úplně jiná než v rurálním okolí. Jelikož se nacházíte ve městě, kde se hoduje a pije až do rána, chovejte se pěkně jako místní, máte přece prázdniny a byl by hřích neochutnat všechny místní variace na hořčici.
Dijon je v podstatě synonymum štiplavé bílé hořčice, která zde byla vyráběná po staletí. Kdysi to bylo centrum světské moci pro celou Francii. Město je dnes pouze hlavním městem burgundského regionu, přes den trochu ospalé, ale jeho bývalá majestátnost žije dál v jeho muzeích a skvostné katedrále. V dnešní době odráží mocnou minulost tohoto regionu vévodský palác a muzea. Nejvýznamnějším bodem města je dozajista Palác Burgundské šlechty, dnes v něm sídlí Muzeum výtvarného umění a radnice.
316 schodů
V centru Starého města stojí 52 m vysoká věž Filipa Dobrého. Tyčí se nad všemi budovami ve městě. Vyšlápněte si 316 schodů této 600 let staré věže, abyste shlédli na romantické panorama Starého Města.
Z osobní zkušenosti doporučuji většinu času strávit venku, mezi vinicemi a krásy města poznávat za večera. Dijon totiž v podvečer získává krásnou atmosféru a nasvícené památky mírně hořčičnou barvu, což je víc než vhodné právě pro toto město.
Palác Burgundských vévodů
Majestátný palác na Náměstí sv. Kaple stojí v historické zóně a je obklopen hrázděnými domky rozličných barev nedaleko katedrály. Až vejdete na palácové nádvoří, budete obklopeni historií.
V současnosti má Palác dvě funkce, sídlí zde městské zastupitelstvo, druhá je naopak zajímavější pro turisty, a tím je Muzeum výtvarných umění. Najdete zde zdobnou hrobku burgundských vévodů z 15. století, potom sekci věnovanou modernímu umění, která obsahuje Cézannovy malby a barevné fotografie maleb od Lapicquea .
Katedrála Saint Benigné
Katedrála se nachází hned vedle Muzea archeologie. Tato gotická katedrála prošla nedávno renovací a je opravdu velmi dobře poznatelná již z dálky svítivou a jasně všemi barvami zářící burgundskou střechou. Určitě se dojděte podívat na varhany z 18. století navržené. Nevynechejte také neobvyklou kruhovitou kryptu, která je opravdovým klenotem románského umění. V předělaném benediktinském opatství sv. Béninge se nachází muzeum archeologie s artefakty z La Côte d’Or (Zlatého pobřeží).
Kostely v Dijonu
Kostel Panny Marie byl postaven během dvaceti let.Gotický styl tohoto kostela má neuvěřitelně přesný smysl pro detail a jednotnou formu, což není u gotických kostelů zvykem. Kultovní socha Černé Madony z 11. století se dostala do kostela na počest svobody města, kterou Dijon získal hned dvakrát. V horní části průčelí si nejde nevšimnout hodin Jacquemart, které jsou jedním z nejsilnějších symbolů města. Byly ukradeny Philipem le Hardi (Filipem Statečným) po jeho vítězství nad Vlámy v roce 1382. Až budete z kostela odcházet k Soví ulici, nezapomeňte se otřít o sochu sovy svojí levou rukou, aby se Vám splnilo v tu chvíli myšlené přání. Sova je maskotem města Dijonu a na její počest je historický procházkový okruh po městě vyznačen právě sovičkami, vydejte se tedy Soví cestou, ať o nic z Dijonu nepřijdete. Druhým dijonským kostelem je Kostel sv. Michala.
Co nevynechat
– Architekturu Paláce vévodů a Burgundských států (Palais des Ducs et des États de Bourgogne – zejména fasády)
– Ulici Rue des Forges s měšťanskými domy
– Ulici Rue Verrerie s antikváři
– Kostel Notre-Dame, ulici Rue de la Chouette a měšťanský dům Hôtel de Vogüé
– Katedrálu Saint-Bénigne s kryptou z 11. století
Dijonská muzea (vstup zdarma)
Bývalý Justiční palác
Obchody s regionálními specialitami(hořčice, rybízový likér Crème de cassis a perník Pain d’épice)
Burgundské vinice a vinné sklepy
Slavnosti / kulturní události
Umělecká taneční platforma (Plateforme Art Danse)
Dijon Plage
Slavnosti vína (Fêtes de la Vigne)
Mezinárodní a gastronomický veletrh (Foire Internationale et Gastronomique)
Další informace naleznete zde:
Turistické informační kancelář
PAVILLON DU TOURISME
Place Darcy
F-21000 Dijon
OFFICE DE TOURISME
11 rue des Forges
F-21000 Dijon
Burgundská metropole Dijon
Sám François I. přijíždějící po cestě z Troyes při pohledu na Dijon zvolal: „Jaké krásné stověžaté město!“ Pravda, Dijon od té doby ztratil mnoho ze svých věží, ale nic ze své krásy. Nechte se i Vy zlákat burgundskou metropolí! Zamilujete si nejen krásu a bohatství místního historického dědictví, ale také lahodnou gastronomii!