Brusel

Brusel

18.10.2013 9:38 - stát:

Brusel je jako největší a hlavní město Belgie také administrativním centrem Evropské unie, a proto je někdy nazýván i hlavním městem Evropy. Samotné město má kolem 140 tisíc obyvatel, ale když přičteme aglomeraci tak má již přes milion. Sídlí zde řada institucí, ale toto město má význam i kulturní a historický. Je zde řada skvostů moderní architektury, ale i zachovalé historické cennosti. Do Bruselu se nejezdí jenom za prací, ale i za zážitky spojeny se zábavou a kulturou. Mluví se tady převážně Francouzky, Nizozemsky a v dnešní době stále více Anglicky.

Památky v Bruselu

Manneken Pis – Tato bronzová soška čůrajícího chlapečka ze 17. století se stala celosvětově známou památkou  a v místních obchodech se suvenýry je nabízena v tisících variantách. Má symbolizovat Belgický vzdor k nepřátelům.

Katedrála sv. Michala – Nedávno zrekonstruovaná ohromující katedrála v samotném centru města. Je vyhledávaným útočištěm turistů a nacházejí se zde obrazy panovníků jako Ludvíka II. nebo Karla V.

Atomium – Bruselská grandiózní stavba byla postavena v roce 1957 a stala se symbolem města. Je to molekula železa tvořena 9 koulemi s nerychlejším výtahem na světě. Na vrcholu jedné z nich se nám naskýtá pohled na celé město. V přízemí je výstava s techni  ckovědeckým zaměřením.

Waterloo – Okolí Bruselu také nabízí něco pro milovníky historie, a to Waterloo jako konečné místo Napoleonovi porážky. Waterloo je vzdáleno pouze 18 km od Bruselu.