Bruggy

Bruggy

18.10.2013 9:38 - stát:

Město milenců a pralinek

Necelých sto kilometrů severozápadně od Bruselu se na řece Reye nacházejí Bruggy, před pěti sty lety prosperující přístav a nesmírně bohaté živé obchodní centrum, které na několik století upadlo v zapomnění.  Jsou správním střediskem provincie Západní Flandry.


Příjemné místo k žití

Moc příjemné místo k žití – musí každého napadnout, když navštíví Bruggy. Výstavní domy s vysokými barevnými štíty lemují útulné náměstíčko, mísí se zde nejrůznější architektonické styly radnice je klasicistní, ostatní budovy pocházejí z období renesance, baroka i neoklasicismu. Dominantou města je pak věž Belfry, zvuk jejích 47 zvonů teprve dodá náměstí tu správnou pohodu. A to ani nemluvím o křivolakých útulných uličkách vedoucích do náměstí…

Romantika

Dnes jsou Bruggy navštěvovány turisty – každoročně jich je kolem třech a půl milionu. Stěží najdete na sever od Benátek tak romantické místo. Kamenné městečko s krásnou katedrálou, několik kostelů a historických budov, dvě velká a několik malých náměstí. Historické jádro, zapsané do UNESCA, leží na ostrově obkrouženém kanály, přes něž vede nespočet mostů, nejoblíbenější turistickou atrakcí je tu proto jízda vyhlídkovou motorovou lodí. To potom zakusíte město z úplně jiné dimenze. Vřele doporučuji zažít si Bruggy pohledy z lodi směrem vzhůru. Krásu paláců a výstavních domů můžete obdivovat i na romantické vyjížďce kočárem. Bruggy jsou jako stvořené pro zamilované dvojice a nejlépe je ocení novomanželé na svatební cestě. Mohou k Jezírku lásky, Minnewater, na jehož hladině se pohupují desítky labutí.

Období umění

Patnácté století pak bylo v Bruggách obdobím umění – malíři Jan van Eyck a Hans Memling měli své ateliéry právě tady. A pak Bruggy cestovaly politickým zeměpisem – nejdříve spadaly pod Španělsko, pak Rakousko, Francii i Holandsko. To je na tom to zajímavé.

Je to místo se spoustou kulturních památek, působí sice trošku ospale, ale je to příjemná ospalost, která jim dodává nezapomenutelnou atmosféru, patřičný klid a rozvážnost.

Pralinky, pralinky, pralinky, kam jen oko dohlédne

A pak je tady ta čokoláda – s medem, marcipánem, oříšky či brandy. Pralinky zde prodávají na každém rohu a jen opravdový „barbar“ může tyto obchůdky minout bez zastávky. Jenomže jak si pak z těch různých tvarů, ornamentů i ohromných čokoládových soch vybrat? V „pralinkárně“ jsou naštěstí na nerozhodné a vybíravé turisty zvyklí. Věřte, nevěřte, pralinky tu mají i svoje jména, která je charakterizují. Pralinky jsou zkrátka korunou belgického života. Návštěva čokoládovny je opravdový zážitek.

Krok za krokem Bruggami

Beguinages

Muži odcházeli bojovat do křižáckých válek a doma po nich zůstávaly vdovy. Jedna druhou podporovaly, a tak vznikla myšlenka „beguinages“ – miniaturního městečka, kde bude vládnout bezpečí.

Věž Belfry

Každé město, které na to mělo, muselo mít svoji Belfry, věž, která byla důkazem bohatství města. Věž v Bruggách dvakrát vyhořela a její zvony mnohokrát místním oznamovaly výjimečné události. Nahoru vede 366 schodů. Celé město i s jeho historickým jádrem můžete pohodlně shlédnout z vysoké věže Belfort na náměstí Markt, která je i vyšší než gotická radnice, nejstarší budova ve městě.

Jezero lásky

Romantické jezírko, které se stalo oblíbeným místem labutí a vycházek zamilovaných párů. Leží nedaleko centra města. Chovat labutě městu nařídil Maxmilián Rakouský jako trest za vzpouru Brugg, během níž ho vsadili do vězení.

Co ještě můžete vidět

Jen o kus dál je náměstí Burg s bazilikou Svaté Krve, v níž je uchovávána ampule údajně obsahující kapku Ježíšovy krve. V den Ježíšova Nanebevstoupení zde probíhá největší belgický církevní svátek, procesí Svaté Krve, na něž se sjíždějí věřící i běžní turisté nejen z okolních zemí, ale z celého světa. Skutečnou perlu výtvarného umění můžete spatřit v gotickém kostele Panny Marie. V jedné z postranních kaplí je tu ukrytá Michelangelova Marie s dítětem, bruggská madona. Zvláštní poklidnou atmosféru mají dvory bekyní, z nichž nejstarší Beginjhof byl založen už ve třináctém století.

Bruggy městem muzeí

Bruggy jsou i městem muzeí. Nejznámější z nich je Groeningemuseum s díly vlámských umělců od patnáctého století po současnost včetně malířů bruggské školy. Najdeme zde rovněž muzeum Hanse Memlinga zřízené ve Špitálu svatého Jana a Gruuthuse Museum. Prohlídka starobylého hospice, kde se dozvíte, jak fungoval po všech stránkách, rovněž nemůže být vynechána. Pro milovníky a labužníky čokoládového hříchu je určeno muzeum čokolády Choco – Story. Gurmáni si v Bruggách vůbec přijdou na své. Mají k dispozici nespočet útulných a vynikajících restaurací.

Nezbývá než dodat, že návštěva městečka na kanálech, které nemá sice natolik zvučné jméno jako hlavní město Brusel, je tou správnou volbou. Mně osobně se dokonce líbily Bruggy daleko více než již zmiňovaný Brusel.