Bratislava

Bratislava

18.10.2013 10:56 - stát:

Hlavní město našich východních sousedů se rozkládá na obou březích Dunaje a v rámci Slovenska se nachází v jihozápadní části země při hranici s Maďarskem a Rakouskem. Město má něco okolo 450 tisíc obyvatel.

Symbolem hl. města Slovenska je vyobrazený Bratislavský hrad, na který jsou nejen Bratislavané náležitě pyšní, neboť se jedná o dominantu celého města. Město se nachází v severozápadní části Podunajské nížiny, v předhůří Malých Karpat, nedaleko soutoku Moravy s Dunajem. Právě Malé Karpaty do metropole částečně zasahují a dodávají tak městu neopakovatelný ráz. Zajímavostí je proto i to, že 46,8 km² rozlohy města tvoří příroda, což je ve světě hlavních měst vzácnou výjimkou.

Co se památek týče, má Bratislava jistě co nabídnout. Jak již byla řeč, hlavní dominantou je Bratislavský hrad, který je jeden ze symbolů nejen města, ale i celého Slovenska. Hrad se tyčí 85 nad Dunajem. Hrad byl vybudován v 10. Století a prošel si snad všemi slohy přes gotický až po dnešní barokní tvář. Za zmínku stojí také Stará radnice, což je komplex budov ze 14.-15. Století. Dnes slouží jako sídlo městského muzea. Dále pak Michalovská brána, která se zachovala jako jediná z reminiscencí na středověkou Bratislavu. Za návštěvu určitě stojí i barokní Grassalkovičův palác, zbudovaný roku 1760 a nyní slouží jako sídlo slovenskému prezidentovi.  Slovenská vláda zase zabírá Arcibiskupský palác.

Celé jádro Bratislavy si zaslouží patřičnou pozornost, protože se opravdu jedná o zajímavé město s krásným, historickým centrem, kde najdete místa pro relaxaci a odpočinek ať už v přilehlých parcích, kavárničkách, restauracích, nebo budeme obdivovat jen krásy starobylých budov.

Co do kultury, zde zkrátka také jistě nepřijdete. Ve městě působí slovenské Národní divadlo, balet a opera, které se ční na břehu Dunaje v centru města. Na Vajanském nábřeží můžete navštívit také Slovenské národní muzeum. Na hlavním nádraží můžete navštívit muzeum dopravy. V historickém jádru pak můžete zavítat i do muzeí hodin, zbraní nebo do muzea farmaceutického, židovského muzea kultury v Židovské ulici a Muzea moderního umění. V rámci centra města můžete také zavítat do Slovenské národní galerie.

Bratislava pochopitelně pořádá i hudební festivaly jako Bratislavské hudobné slávosti nebo Bratislavské jazzové dny. S rodinou můžete využít služeb Aquparku, což je velké nákupní  centrum, kde si můžete zajít i do multikina Palace Cinemas.