Belfast

Belfast – Severní Irsko

18.10.2013 12:06 - stát:

(Irsky Béal Feirste) leží ve Spojeném království a zároveň je to od roku 1921 hlavním a 2. největším městem  Irska. K roku 2007 má asi 310 tis. Obyvatel.

Město leží na východním severoirském pobřeží na hranicích krajů Antrim a Down. Ze severu je lemován kopci včetně známeho Cavenhillu, který byl inspirací pro Swiftovy Gulliverovy cesty. Město se nachází v blízkosti ústí řeky Lagan. Belfast byl proslulí svým loďařským průmyslem, vždyť tu byla postavena nejslavnější loď světa Titanic a firma Harland a Wolff zde měla největší loděnici na světě.

Belfast disponuje 2 letišti: George Best Belfast City Airport a Belfastské mezinárodní letiště. Obyvatelé jsou i náležitě pyšní na Královskou univerzitu v Belfastu.

Co se kultury týče, dlouho zde byly akce kulturního typu ve stínu díky občanským nepokojům, ovšem od roku 1998 se zde kultura začíná opět probouzet. Ulsterský symfonický orchestr je jedním z důkazů. Ve městě se pořádají i dva filmové festivaly, navíc v centru města sídlí BBC Norhern Ireland a televizní stanice UTV.

Belfast je také městem mnoha architektonických stylů. Můžeme zde naleznout například koncertní síň Waterfront hall, která představuje modernu, dále například stavby z viktoriánské éry jako Lanyon Building, která se nachází v kampusu univerzity. Dále stojí za zmínku budova Belfastské radnice, která byla dokončena již v roce 1906 a její kupole je vysoká úctyhodných 53 metrů. Vůbec největší budovou města a vlastně i Irska je Windsor House s výškou přes 80 metrů.