Bari

Bari

18.10.2013 9:55 - stát:

Bari je přístavním italským městem a hlavním městem provincie Bari, ležícím na pobřeží Jaderského moře v jižní Itálii. Bari je také druhým největším městem v jižní Itálii s počtem 400 tisíc obyvatel. Mimo jiné je město centrem a střediskem chemického, loďařského a strojírenského průmyslu a také zpracování ryb. Město má  svou univerzitu a dokonce námořnickou školu.

Bari je mimo jiné známo díky svému poměrně tvrdému dialektu, který je založen na silné tradici založenou na patronovi Bari, svatého Mikuláše. Tento dialekt je patrný hlavně ve středu města. Předměstí města se rychle rozvíjela až v 90. letech a moc nekoresponduje se zbytkem města, což rázu města trochu bere body za krásu, ale to je pravděpodobně jediná vada města. Ovšem vadí-li vám divoce gestikulující Italové, jih Itálie pro vás asi nebude to pravé ořechové.

Co se týče památek a zajímavých míst na která se můžete v Bari podívat, zkrátka rozhodně nepřijdete. Vzhledem k tomu, že Itálie je celkově dost věřící zemí a mluvíme-li zde o jihu Itálie, tak se není čemu divit, že hlavními památkami jsou právě krásné katedrály a kostely. Jedním z nich je Basilica San Nicola. Tato katedrála je matkou všech podobných staveb v Apulii. Bazilika stojí na výběžku pevniny poblíž přístavu. Nejzajímavější je pravděpodobně tzv. ,,lví portál´´ a průčelí, které je bohatě vyzdobeno arabskými a byzantskými reliéfy. Další významnou stavbou je Cattedrale San Sabino z počátku 11. Století.

Navštívit můžete také museum Archeologico. Z názvu je patrné, že se jedná o archeologické muzeum, založené v roce 1875 a v roce 1957 rozšířené. Druhým významným muzeem je Museo della Gipsoteca, to jest muzeum sádrových odlitků. Budova Petruzzelli Teatro je jedna z největších operních budov v Evropě. V roce 1991 byla takřka zničena požárem a tak až v roce 2009 byla nově zrenovována. Architektonicky zajímavým kostelem je i Chiesa Russa. Jedná se ruský kostel, který se nachází v oblasti Carrassi a který byl postaven začátkem dvacátého století na počest ruských poutníků, kteří přijeli do Bari navštívit kostel s ostatky svatého Mikuláše. Rusové zde pořádali pravidelné poutě až do revoluce v roce 1917

Co se slunění a pláží týče Bari je ideální místo pro vaši dovolenou, už jen díky zeměpisné poloze. V létě je tu pravidelně nad 30 stupňů a využít zde můžete spoustu vodních sportů a míčových her.