Barcelona

Barcelona

18.10.2013 11:44 - stát:

Barcelona je hned po Madridu druhým největším městem Španělska. Nachází se na severovýchodě státu. Krom světoznámého fotbalového klubu, zde nalezneme i mnoho zachovalých památek a turistických zajímavostí.

Sagrada Familia

Nalezneme zde také bývalé působiště legendárního secesního architekta Antoniho Gaudího a jeho životní dílo – chrám Sagrada Familia. Gaudhí chtěl, aby stavba byla postavena čistě z darovaných peněz. To je jeden z důvodů, proč i přestože základní kámen stavby byl položen roku 1882, stavební práce trvají dodnes a s dostavením celého chrámu se počítá až na 100. výročí smrti jejího autora, čemuž odpovídá rok 2026.

Celá stavba byla zamýšlena jako „poslední velká svatyně křesťanství“, proto obsahuje řadu náboženských symbolů. Při prvním pohledu si hned povšimnete 18 věží. Tyto věže mají za úkol symbolizovat Ježíše Krista, Pannu Marii, 12 apoštolů a 4 evangelisty. V budoucnu by chrám měl obsahovat 3 fasády zobrazující životní pouť Ježíše Krista. První fasáda nazvaná Zrození byla postavena ještě za Gaudího života, druhá až po jeho smrti a se zbývající třetí se ještě počítá do budoucna.

Park Güell

Dalším slavným projektem Antoniho Gaudího je rozlehlý Park Güell rovněž ležící v Barceloně. Stavba započala roku 1900. Nejprve byla zamýšlena jako zahradní město. Nakonec z vidiny města sešlo kvůli finančním důvodům a celý projekt je jako městský park od roku 1926 přístupný veřejnosti.

Dnešní park se rozléhá na bezmála 18 hektarech půdy a pouhou milnou vidinu stálého zeleného prostředí obohacují skleněné či keramické barevné mozaiky. Přesto se, ale jedná o jedno z nejklidnějších místní metropole.

Akvárium Barcelona

Od roku 1995 se v Barcelonském přístavu nachází obří akvárium. Pyšní se více než 11 tisíci živočichy a zároveň titulem největší akvárium v Evropě. Akvárium je denně otevřeno od 9:30. Ceny se pohybují od 12 do 17 eur na osobu. Tedy pokud se nechcete ponořit do nádrže s opravdovým žralokem. V tom případě vás takový adrenalinový zážitek vyjde i na více než 300 euro.

Nalezneme zde přes 20 větších akvárií se všemi různými druhy ryb. Pro děti je zde připravena sekce, kde si mohou pohrát na dětských hřištích s tématikou vodního světa.

Nejzajímavější část ovšem tvoří vodní tunel s jezdícím pásem, jenž vás postupně provede celou délkou tunelu. Máte zde možnost na vlastní oči vidět rejnoky, žraloky, murény a spousty dalších jinak těžko viditelných ryb.