Rakouské Alpy

Rakouské Alpy

18.10.2013 10:21 - stát:

Nedaleké Rakouské Alpy

 

Vídeňský les

Jak již název napovídá, tak se nejedná o Alpy v pravém slova smyslu. Je to oblá kopcovitá krajina s hustými lesy připomínající naši Šumavu. Nejvyšší kopec je Schöpfl, na který vede i silnice. Díky své blízkosti od Vídně je to však často navštěvovaná oblast. Vídeňský les nabídne i kulturu.
Nejvýznamnějším centrem je lázeňské město Baden (pouze 25 km od Vídně). Kromě termálních pramenů můžete navštívit Mozartův i Beethovenův chrám, fontánu Udinebrunen nebo se jen procházet uličkami v biedermeierském stylu.

 

Guttensteinské Alpy

Území tvořené vápencem najdeme jihozápadně od Vídně. Oblast se dále dělí na Unterberg a nejvyšší pohoří Reisalpe. Dále jsou to dva samostatné hřebeny Dürre Wand a především Hohe Wald, jehož vápencové zdi jsou lákadlem pro lezce i ferratisty díky velkému množství značených stezek, lezeckých cest a Klettersteigů .

 

Rax – Scheenberg

Velmi vyhledávaná oblast, tvořená dvěma masívy Severních vápencových Alp. Nejvyšší vrchol Klosterwappen (2 076 m) se nachází v hřebeni Schneeberg.
Téměř k vrcholu vede parní historická a stále funkční zubačka. Ze samotného vrcholu se nabízí celkový pohled na náhorní plošinu Raxalpe. Dalším zajímavým turistickým cílem je lázeňské městečko Semmering vyznačující se velmi čistým ovzduším. Z technického pohledu je obdivuhodná železniční dráha zbudovaná v polovině 19. století, která šplhá celým průsmykem Semmering. Byla to jedna z prvních železnic v Alpách

 

Mürzstegské Alpy

Mürzstegerské Alpy jsou vápencové pohoří, pro které jsou charakteristické holé travnaté hřebeny. Oblast je tvořena z několika celků: Veitschalpe, kde najdeme nejvyšší vrchol Hochveitsch (1 981 m), dále Göllergruppe a Schneealpe. Zajímavým cílem výletu se může stát i krásná poutní vesnička Mariazell. Každoročně sem zavítá obrovské množství návštěvníků za zázračnou sochou Madony s dítětem uvnitř nejznámější baziliky ve městě. Doposud není známo, kdy a proč toto místo začalo být spojováno se zázračnou léčivou schopností Panny Marie.

 

Türnitzské Alpy

Dosahují nadmořské výšky pouze 1 400 m, proto moc nelákají náročné vysokohorské turisty. Rozkládají se na západ od masívu Wienerwald mezi údolími řek Erlauf a Traisen. Najdeme zde dva samostatné horské celky: Traisenberg a Sulzberg s nejvyšším vrcholem Großer Sulzberg (1 400 m). Klidná oblast s malým množstvím turistů je ideální pro snadné výlety, které zvládnou i děti.

 

Hachswab

Masiv Hochschwabu připomíná říční „ostrov“. Na severu ho obtéká řeka Salza, na jihu Mur. Západní hranici střeží menší tok Vordernberg Bach a východní hranici tvoří říčka Thörlbach.
Tvoří mohutný horský val z bílo – červeného vápence a vzhledem ke své dobré dostupnosti je častým cílem našich horolezců. Nejvyšší a stejnojmenný vrchol Hochschwab leží uprostřed hlavního hřebene a je dobře přístupný po turistických cestách.

 

Lavantálské Alpy

Jsou vymezeny řekami Mur a Lavant na území, jehož charakter je podobný jako v sousedních

Nockberge, tedy oblé zalesněné kopce. Oblast se dělí na samostatné horské seskupení masívů a nejvyšší z nich je Seetaler Alpen. Další skupina je Saualpe, Packalpe, Stubale a Hochalpe. Na rozdíl od ostatních alpských území jsou Lavantálské Alpy hodně zalidněné. Nižší nadmořská výška a příznivé povětrnostní podmínky jsou důvodem pro rozšířené zemědělství. Typické produkty jsou vinná réva, jablka a zejména dýně. Olej z dýňových semen je pro Lavantálské Alpy typický. Hlavním správním městem je Graz, který je bohatý na kulturní život.

Pokud budete chtít navštívit romantičtější místo, musíte zamířit na západní hranici s Nockberge. V blízkosti vesnice St. Veit byla na vrcholu Hochosterwitz vybudovaná zajímavá hradní pevnost. Můžete ji vidět i z velké dálky, je vybudována na skále. Toto místo bylo opevňováno od začátku středověku, ale dnešní hrad je hlavně dílem guvernéra z Korutan, George von Chevenhüllera. K pevnosti se dostanete po stezce stoupající a vedoucí čtrnácti branami, které kdysi měly pod kontrolou přístup do nedobytné vnitřní svatyně.

Další zajímavé místo je, kdysi hornické, město Hünttenberg. Již při příjezdu máte pocit, že jste v Tibetu. Obrovský obraz Buddhy visí na útesu nad východním vstupem do města a vytváří tak výchozí bod Tibetem ovlivněného Lingkoru, tedy supermoderního schodiště vedoucího po straně útesu.

 

Karavanky

Hraniční pohoří mezi Rakouskem a Slovinskem je tvořeno 120 km dlouhým hřebenem. Karavanky jsou rozděleny na tři hlavní oblasti. Západní Karavanky, Střední Karavanky  a Východní Karavanky. Na západě navazují na Karnišské Alpy, na východě jsou řekou Mislinja odděleny od Pohorje. Severní hranici tvoří řeka Dráva, která zároveň odděluje oblast od pohoří Nockberge a od Lavanttalských Alp.

 

Nockberge

Skupina Nockberge se nachází ve spolkové zemi Korutany. Charakteristický rys oblasti jsou oblé travnaté kopce, homole, nebo-li noky, které propůjčily celé oblasti jméno. Zároveň je to nejjižnější oblast v Rakousku, která se vyznačuje teplým letním obdobím a vyzařuje pohodovou, jihoevropskou atmosféru.

Metropolí regionu je Klagenfurt, který leží na východním břehu jezera Wörthersee, což je turisticky hodně navštěvovaná oblast. Severně od Klagenfurtu se rozkládají rozsáhlá a úrodná údolí řek Glan a Gurk. Zříceniny na vrcholu Magdalensberg jsou vzpomínkou na dobu keltských a románských osídlení, zatímco poutní kostel v sousední vesnici Maria Saal je důkazem misionářského elánu biskupů ze Salcburku, kteří v 8. století započali proces přechodu Korutan ke křesťanství. Ve městečku Gurk zase naleznete nádhernou románskou katedrálu.

Nejznámějším samotným masívem je Nockberge s nejvyšší horou celé oblasti Grosser Rosenock. Další je dlouhý hřeben Gurktaler Alpen, jižní skupina Wimitzer Berge nebo Metnitzer Berge.

Turisticky nejvyhledávanější je tzv. Korutanská riviéra, tvořena jezery Wörther See, Ossiacher See, a Millstätter See. Většina území byla v roce 1987 vyhlášena národním parkem.

Je to tak blízko, tak proč neokusit lákavé přírodní krásy, kterými Rakouské Alpy rozhodně jsou.